Náchod chystá obnovu lázní. Město už ví, odkud by se měla čerpat minerální voda

2 minuty
Náchod by opět mohl mít svou kyselku
Zdroj: ČT24

Město Náchod usiluje o obnovu lázeňství. Někdejší lázeňský areál v soukromých rukách zchátral, radnice proto chce vybudovat lázně na vlastních pozemcích. První podmínkou je mít vlastní zdroj minerální vody, tak jako bývala kyselka Ida. Dosavadní vrty umožnily vytipovat dvě finální místa, odkud by se v náchodské části Běloves měla čerpat minerální voda.

Že jsou na zdejších městských pozemcích zdroje minerálky, potvrdily už loni na podzim čtyři průzkumné vrty, které si radnice zadala. Nyní vodu z vrtů čeká další testování. Podle výsledku se pak rozhodne, zda se využije pouze při lázeňských koupacích procedurách, nebo bude tak kvalitní, že ji budou lidé moci i pít.

„Z těch jímacích vrtů se budeme snažit dovést minerální vodu k budově malých lázní, kterou připravujeme k rekonstrukci,“ předestřel plány náchodský místostarosta Jan Čtvrtečka.

V obnově pomohou evropské peníze

Vizualizace projektu nové lázeňské kolonády v Náchodě
Zdroj: ČT24

Radnice se do projektu pustila poté, co se dvacet let nemohla dohodnout na spolupráci s majiteli bývalých běloveských lázní. Z tehdejšího areálu, kde se léčily poruchy oběhové soustavy, jsou dnes ruiny.

Vlastníci přitom drží i ochrannou známku pro minerálku Idu. Pro Náchod je ale teď rozhodující evropská finanční podpora, kterou získal projekt rozvoje lázeňství v česko-polském pohraničí. Připraveny jsou finanční prostředky ve výši 58 milionů korun.

Vedle Náchoda je na české straně do projektu zapojen nedaleký Hronov a na polské straně jsou partnery města Kudowa-Zdrój a Duszniki-Zdrój. V Náchodě bude například obnoven areál tzv. Starých lázní a opravena historická vila Komenský, kde přibude expozice o historii lázeňství.

Vznikne i nová kolonáda s prameníkem náchodské kyselky. Lázeňský provoz by měl v Náchodě začít fungovat do dvou let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Královéhradecký kraj

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 8 mminutami

Na východě Česka se může tvořit ledovka, varují meteorologové

Ve východní polovině Česka hrozí od středečního odpoledne při mrznoucím dešti ledovka. Zejména v částech Pardubického a Olomouckého kraje se může tvořit i ve čtvrtek dopoledne. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Při ledovce je podle meteorologů potřeba počítat s problémy v dopravě, opatrní by měli být také chodci.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Středoškoláci se budou ve Vysokém Mýtě učit zvládat krizové situace za volantem

Na autodromu ve Vysokém Mýtě odstartoval v Česku ojedinělý pilotní projekt zaměřený na zvládání krizových situací za volantem. Dopravní odborníci ho připravili pro nejmladší řidiče ze středních škol. Projekt kombinuje teoretickou výuku, praktický výcvik na polygonu, výuku první pomoci pomocí virtuální reality a měření reakční doby na simulátorech.
včera v 09:21

ŘSD vybírá řešení, jak naložit s radioaktivní zeminou na stavbě D11

Řešení, jak naložit s radioaktivním popílkem, který vloni na jaře objevili experti na stavbě dálnice D11 v Trutnově, vybírá Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Žádný z návrhů od zhotovitele nepřijalo, jsou příliš drahé. Připravilo svůj – část popílku na stavbě ponechá, část odveze k likvidaci. Náklady se navíc musí vejít do sta milionů.
12. 1. 2026

Sněžení komplikovalo dopravu, autobusy v Praze nabíraly zpoždění

Sněžení po náročném pátku komplikuje i nadále dopravu na některých místech republiky. Například v Praze, na západě Čech či v Královéhradeckém kraji. Zpoždění tak mají zejména autobusy či některé vlaky. Dopravu na Pražském okruhu směrem k letišti omezila srážka šesti aut, omezený provoz je i u žižkovského nádraží po střetu sanitky a dvou aut. Omezen je provoz kabinové lanovky na Sněžku. D8 je po nehodě neprůjezdná. Podle předpovědí pak v noci na neděli bude více mrznout, v Beskydech má intenzivně sněžit.
10. 1. 2026Aktualizováno10. 1. 2026

Silné sněžení zkomplikovalo dopravu, problémy byly na dálnicích i v Praze

Západní polovinu republiky v pátek brzo ráno zasáhlo intenzivní sněžení, které zkomplikovalo provoz na dálnicích, horských silnicích i ve městech. Policie řešila zejména v západních, severních a středních Čechách a v Praze desítky nehod. Havárie se zatím podle dostupných informací obešly bez vážných zranění. Sněžení se v průběhu dne přesunulo i na Moravu a do Slezska.
9. 1. 2026Aktualizováno9. 1. 2026

Za vraždu dvou žen v Hradci Králové soud potvrdil mladistvému devět let vězení

Za vraždu dvou žen v obchodě v Hradci Králové Vrchní soud v Praze potvrdil mladistvému pachateli devět let vězení a zabezpečovací detenci. Zamítl jeho odvolání. Obžalovaný se k činu přiznal, nesouhlasil ale s výší trestu a s uložením detence. Čtvrteční rozhodnutí odvolacího soudu je pravomocné. Poškozeným musí podle rozsudku mladistvý nahradit škodu.
8. 1. 2026Aktualizováno8. 1. 2026

Soud poslal do vazby muže, který dle policie útočil v obchodním domě v Hradci

Okresní soud v Hradci Králové poslal do vazby 32letého cizince, který podle policie útočil v pátek v královéhradeckém obchodním centru a zranil dva lidi. Policie ho v sobotu obvinila z pokusu o vraždu, za to mu hrozí až dvacet let ve vězení.
4. 1. 2026
Načítání...