Proti nadvládě formulářů. Ústavní soud zrušil část daňového řádu

Ústavní soud zrušil část daňového řádu, který upravuje využívání tiskopisů ministerstva financí. Podobu formulářů a rozsah požadovaných údajů by měl určit přímo zákon nebo vyhláška ministerstva financí. Stávající ustanovení bude platit do konce příštího roku, Ústavní soud tak dal zákonodárcům čas na změnu. 

Ustanovení říká, že přihlášku k registraci, řádné i dodatečné daňové tvrzení lze podávat jen na tiskopisech ministerstva financí. Daňový řád ale přímo nestanovuje rozsah informací v tiskopisech ani nezmocňuje ministerstvo financí k vydání patřičné vyhlášky. 

Soudci Ústavního soudu vyhověli návrhu skupiny 19 senátorů, za které jednal Ivo Valenta (za Soukromníky). Podle nich musí rozsah povinně sdělovaných údajů alespoň obecně stanovit přímo zákon, případně vyhláška, a nikoliv jen tiskopis ministerstva. Senátoři varovali před „panstvím formulářů“, které mohou byrokraté využívat k vytváření nových povinností a vyžadovat v nich různé osobní údaje.

Soudce: Formulář není zákon

Ústavní soudci dali hlavním argumentům senátorů za pravdu. „Není možné, aby se jen na úředním stole rodilo, jak má tiskopis vypadat a jaký obsah má mít,“ řekl soudce zpravodaj David Uhlíř. Zdůraznil také, že je-li tiskopis definován zákonem nebo vyhláškou, lze rozsah požadovaných informací efektivněji přezkoumat soudem.

„Tiskopis sám o sobě není právní předpis a neexistuje mechanismus, jak by mohla soudní moc přezkoumat, zda jsou povinnosti ukládané daňovým subjektům v souvislosti s ústavou,“ dodal Uhlíř.

Advokát senátorů Zdeněk Koudelka středeční nález přivítal, dosavadní praxi označil za nevhodnou. „Takto se hodně postupovalo před rokem 1989, byli jsme byrokratickým formulářovým státem,“ uvedl Koudelka.

Ústavní soud návrh senátorů obdržel už v roce 2017, souvisel se starším rozhodnutím soudu, který s účinností ke konci roku 2017 zrušil část zákona nechávajícího rozsah údajů žádaných v kontrolním hlášení DPH na úvaze finanční správy. Požadované údaje, či alespoň jejich základní okruhy, by měl stanovit přímo právní předpis, nikoliv jen formulář, řekl tehdy soud.

Senátoři se obávali, že úřady budou spornou část daňového řádu využívat po zásahu Ústavního soudu i ke správě kontrolních hlášení.