Senátoři chtějí škrtat v zákonech. Ústavnímu soudu poslali hned čtyři návrhy

Skupiny senátorů poslali Ústavnímu soudu (ÚS) čtyři návrhy na provedení škrtů v zákonech. Směřují proti změnám v právní úpravě fungování národních parků, proti části daňového řádu nebo proti způsobu, jak zákon vymezuje provoz informačních databází o bonitě a důvěryhodnosti spotřebitelů. Soud dostal i návrh na zrušení části stavebního zákona, která omezuje nebo ruší účast spolků ve stavebních řízeních.

Skupina 25 senátorů navrhla zrušit celou kontroverzní novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, případně alespoň některá ustanovení. Novela zavedla nová pravidla pro národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Byla ale terčem kritiky prezidenta Miloše Zemana i Svazu obcí Národního parku Šumava.

Podle senátorů byla politická debata o zákoně mylně vztahována především na Šumavu. „Jde přitom o změnu zákona o ochraně přírody a krajiny, která má dopad na všechny současné a potenciálně i budoucí národní parky v ČR,“ stojí v návrhu.

Senátoři kritizují i způsob přijetí zákona, jeho neurčitost a rozpornost. Mají také řadu věcných připomínek k ochranným podmínkám, zónám ochrany přírody, klidovým územím i úpravě rady národního parku. Jako soudce bude návrh řešit Jaromír Jirsa. 

Další skupina senátorů reprezentovaná Ivem Valentou (za Soukromníky) navrhuje zrušit část daňového řádu. Krok senátorů souvisí s loňským rozhodnutím ÚS, který s účinností ke konci letošního roku zrušil část zákona, jež nechává rozsah údajů žádaných v kontrolním hlášení DPH na úvaze finanční správy.

Požadované údaje by měl stanovit právní předpis, nikoliv jen formulář finanční správy. Nová úprava ale zatím není a senátoři se obávají, že úřady budou využívat napadenou část daňového řádu i ke správě kontrolních hlášení, což by podle nich bylo obcházení loňského nálezu ÚS. Soudcem zpravodajem bude u nového návrhu Jan Musil.

Třetí skupina senátorů, za kterou jedná Jaroslav Kubera (ODS), svůj návrh namířila proti části zákona o ochraně spotřebitele. Norma popisuje fungování informačních databází o bonitě a důvěryhodnosti spotřebitelů. Registry mohou společně vytvářet prodejci, případně je mohou provozovat také jiné právnické osoby.

Pro vzájemné informování a zpracování osobních údajů v registru ale není zapotřebí souhlasu spotřebitele. „V praxi to může znamenat, že o spotřebiteli je vedena databáze třetí osobou, aniž by mezi spotřebitelem a touto třetí osobou byla uzavřena jakákoliv smlouva,“ stojí v návrhu. Zpravodajem bude Pavel Rychetský.

Soudci prověří i stavební zákon

17 senátorů navrhlo ÚS i zrušení části novely stavebního zákona. Odstranit chtějí pasáže, které ruší nebo omezují účast spolků ve stavebních řízeních. Opatření pokládají za nepřiměřené omezení základního práva obyvatel domáhat se svých práv na užívání majetku, popřípadě práv na přístup do krajiny a na obecné užívání veřejné zeleně a lesa.

Návrh iniciovala Strana zelených. „Vyloučení veřejnosti považujeme za protiústavní zásah do občanských práv,“ uvedl její předseda Matěj Stropnický. Pokud chtělo ministerstvo dosáhnout omezení zdržování výstavby ze strany některých spolků, mohlo například omezit účast veřejnosti podle místa bydliště, ale ne ji vyloučit úplně, míní.

Návrh senátorů vychází ze stanoviska 22 expertů čtyř právnických fakult. Podpořilo ho pět senátorů zvolených s podporou Zelených včetně bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové, sedm senátorů za KDU-ČSL, tři sociální demokraté včetně exministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, senátorka Alena Dernerová (za SD-SN) a místopředseda Senátu Jiří Šesták (za STAN).

Načítání...