Osahat si architekturu. Vilou Tugendhat provedli nevidomé a slabozraké návštěvníky

Speciální prohlídkou se vila Tugendhat ve čtvrtek otevřela lidem se zrakovým postižením. Pro skupiny nevidomých a slabozrakých platily v památce UNESCO mimořádné podmínky: měli totiž jedinečnou příležitost si část vybavení vily osahat. Vedení vily Tugendhat akci uspořádalo ve spolupráci se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých (SONS).

Pro návštěvníky se zrakovým postižením nechalo vedení vily vyrobit tři haptické modely vily, aby si mohli udělat představu o tom, jak budova vypadá zvenčí. „Je to pro nás neocenitelná pomůcka, bez ní je pro nás budova jen budovou, nemůžeme ocenit její architektonické kvality. Díky modelu získáme o prostoru lepší představu,“ uvedl viceprezident SONS Rudolf Volejník.

Modely nechalo vedení vily vyrobit bez ohledu na prohlídkový den pro nevidomé a slabozraké. „Na prohlídkách se často objevují lidé s handicapem. A stejně jako se snažíme vyjít vstříc lidem s různými zdravotními handicapy, chtěli jsme mít pomůcku i pro nevidomé a slabozraké,“ uvedla ředitelka vily Iveta Černá.

Modely poslouží dalším návštěvníkům se zrakovým handicapem

Kromě haptických modelů jsou ve vile i popisky Braillovým písmem, které obsahují i popis použitých materiálů a jejich charakteristik. Zatímco modely budou sloužit návštěvníkům se zrakovým postižením i do budoucna, mimořádné podmínky měli pouze ve čtvrtek.

„Nechtěli jsme návštěvníky zahltit přemírou informací, proto jsme pro hmatové poznávání vybrali ty materiály, které jsou pro vilu nejzásadnější, typické, jako je travertin nebo onyxová stěna. Na individuální žádost jsme jim umožnili osahat si i některé kusy nábytku. Při běžné prohlídce se na vybavení sahat nesmí, i když v případě nevidomých a slabozrakých lze dělat výjimky. Ne ale tak velké,“ uvedl Petr Dvořák z vily Tugendhat.

Vilu navrhl v roce 1928 Ludwig Mies van der Rohe pro Gretu a Fritze Tugendhatovy. Je unikátní svou konstrukcí, prostorovým uspořádáním, vybavením interiéru, technickým zázemím i začleněním do přírody. Poprvé v dějinách architektury byla při stavbě soukromého domu užita ocelová nosná konstrukce.

V letech 2010 až 2012 byla vila zrekonstruována, záměrem oprav bylo stav domu co nejvíce přiblížit původnímu řešení.