V Brně ulehčuje zápis do základních škol internet, osobní návštěva je ale nutná

Stačí dítě přihlásit přes internet, nebo s ním musím na zápis do školy? Takovou otázku si v Brně kladou rodiče, jejichž ratolesti by měly v září nastoupit do první třídy. Zmatek přinesl nový systém elektronického zápisu do základních škol. Osobní návštěva školy je stále povinností, vzkázal magistrát.

Zápis do první třídy
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

„Rodiče nejprve navštíví centrální webovou stránku, kde vyplní elektronickou přihlášku. Jejich sběr právě začíná,“ informuje redaktorka ČT Veronika Kynčlová. „Pak ale s dítětem musí vyrazit na klasický zápis do školy, aby učitelé dítě viděli,“ vysvětluje.

Z internetové stránky ovšem nebylo patrné, zda je tento krok nutný, což mnoho rodičů zmátlo. Magistrát proto na web přidal upozornění, které zdůrazňuje, že klasický zápis je bezpodmínečně nutný. „Rodiče mohou přihlášku vyplnit, až když odkliknou, že si toto přečetli,“ dodává Kynčlová.

„Pro rodiče je výhodou, že nemusí složitě vypisovat spoustu formulářů, které se původně u zápisů vyplňovaly na místě,“ soudí zástupce ředitele ZŠ Sirotkova Lukáš Ulč. Navíc mohou kontrolovat stav žádostí o přijetí jejich potomka na různých školách.

Škola pak má díky systému především přehled, kolik se do první třídy dostalo dětí ze spádových oblastí, jak předepisuje zákon. „Magistrát každé škole dodal seznam předškoláčků, kteří by se k zápisu měli dostavit. Škola proto může jednoduše po zadání jména zjistit, zda dítko k zápisu přišlo, nebo zda se dostavilo na jinou školu,“ říká Ulč.

Video I přes elektronický zápis musí rodiče s budoucími prvňáky do škol
video

I přes elektronický zápis musí rodiče s budoucími prvňáky do škol

Osobní kontakt je nutný

K zápisu s sebou rodiče musí přinést občanský průkaz, rodný list dítěte a ze systému vygenerovanou žádost. Žádné další pomůcky nejsou potřeba. K úkolům, které otestují předškolákovu zdatnost, je škola zapůjčí.

„Dítě nezkoušíme. Cílem je poradit rodičům, na čem je ještě třeba zapracovat,“ objasňuje učitel smysl zápisu. Pedagog může odhalit logopedickou vadu, sociální či fyzické problémy, které by mohly dítěti studium stěžovat. V takových případech může učitel doporučit odklad.

V případě, že rodiče ratolest k zápisu nepřivedou, je povinností školy nahlásit je příslušnému úřadu. „Hrozí jim sankce," varuje Ulč. Letos by se do brněnských škol mělo hlásit zhruba 4200 dětí. V moravské metropoli nabízí 66 škol přes 4800 míst.