V Petříně shořel kulturní dům, v obci jde už o třetí požár

Starý Petřín – Celou noc bojovali hasiči s požárem kulturního domu ve Starém Petříně na Znojemsku. Oheň zachvátil celou budovu, kterou obec poslední dva roky opravovala. Kulturní dům dostal novou střechu a sociální zařízení. Příčinu vzniku požáru vyšetřují hasiči i kriminalisté. V obci jde za poslední tři měsíce už o třetí požár. Vyšetřovatelé pracují i s možností, že požáry někdo zakládá úmyslně. „Proto při vyšetřování na místě pomáhá i policejní pes, který je vycvičený k vyhledávání stop po použití hořlavin,“ dodal mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Škodu starostka obce Jana Kovářová odhadla na více než jeden milion korun.

U požáru dvěma profesionálním jednotkám asistovalo celkem pět jednotek dobrovolných hasičů. Budova o rozměrech 40 x 25 metrů byla po příjezdu prvních hasičů celá v plamenech. „Hrozilo, že se požár rozšíří na okolní budovy, především mateřskou školku. Hasiči se navíc potýkali s nedostatkem vody, proto krajské velení hasičů vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu,“ popsal Haid. Další tři jednotky hasičů vyrazily do Starého Petřína s cisternami naplněnými vodou, dvě z těchto jednotek byly ze sousedního kraje Vysočina.

Po druhé hodině ráno se nad velkým sálem kulturního domu propadl strop. Hasiči jej postupně rozebrali a dohašovali prohořelé části. Místo požáru do rána hlídaly dvě jednotky dobrovolných hasičů.

Video Starostka Starého Petřína Jana Kovářová o obavách místních obyvatel
video

Starostka Starého Petřína Jana Kovářová o obavách místních obyvatel

V obci se začíná šířit panika

Tři měsíce, tři požáry - taková je bilance ve Starém Petříně. Před čtvrt rokem shořela dřevěná chatička, kterou si místní děti postavily v lese. O měsíc později vzplálo opuštěné stavení, nyní kulturní dům. Místní jsou přesvědčení, že v obci řádí žhář. „Mám strach, proto už budu raději nechávat psa na zahrádce. Štěkal by, kdyby se něco dělo,“ uvedla jedna z místních. „Jak se můžeme bránit, když to někdo zapaluje v noci?“ dodal rozhořčeně další obyvatel Starého Petřína, který si nepřál uvést svoje jméno.

Místo prohledával speciálně vycvičený pes, který hledal stopy po hořlavinách
Místo prohledával speciálně vycvičený pes, který hledal stopy po hořlavinách