V Hodoníně u Kunštátu romské centrum nebude, nejsou peníze

Hodonín u Kunštátu – Ministerstvo školství couvá ze záměru vybudovat na místě bývalého romského sběrného tábora v Hodoníně u Kunštátu mezinárodní romské centrum. Na rozsáhlý projekt nejsou peníze, na místě by měl vzniknout pouze památník s jednou konferenční místností. Správu nad památníkem má převzít pražské Pedagogické muzeum J. A. Komenského. Na projektu už nebude spolupracovat Muzeum romské kultury v Brně, které se romskému holocaustu věnuje 20 let a podílelo se na plánování centra. Postup ministerstva kritizují Romové, Karel Holomek ze Společenství Romů na Moravě napsal premiérovi a ministrům školství a kultury nespokojený dopis.

Správu památníku má mít na starosti Pedagogické muzeum J. A. Komenského, nikoliv Muzeum romské kultury. „Mají odlišnou představu o využívání areálu Žalova, chtěli by hlouběji provázat činnost muzea s novým památníkem,“ zdůvodňuje zpráva ministerstva školství. Právě ve vyšachování romského muzea vidí Holomek největší problém. Lokalitě se léta věnuje a vybudovalo tam před lety pietní místo, o které se stará. Pražské pedagogické muzeum, pod nějž má nový areál spadat, podle něj s tematikou nemá nic společného a nemá s ní žádnou zkušenost. „Je otázkou, zda to bude zařízení, které by Romům, a to i mezinárodní pospolitosti, bylo blízké,“ řekl.

Muzeum romské kultury, které se mělo o centrum starat, je na to přitom už dávno připravené. „Know-how k tomuto máme, máme i lektory, kteří u nás jako jediní v České republice vyučují tematiku romského holocaustu. To všechno nabízíme už velmi dlouho. Teď musíme čekat, až nás ministerstvo jako vlastník kontaktuje,“ komentovala v listopadu situaci Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury Brno.

Video Mluvčí ministerstva školství Václav Koukolíček o památníku
video

Mluvčí ministerstva školství Václav Koukolíček o památníku

Nevadí, že bude památník stát méně peněz, říkají zástupci Romů

Vybudování památníku mělo stát přes 70 milionů korun, nově má vyjít maximálně na 50 milionů. „Původní projekt jsme zredukovali, nepočítá se s ubytováním a s pořádáním konferencí. Ve své původní podobě by projekt sám sebe nezaplatil a potřeboval by každoročně peníze na svůj chod,“ vysvětlil postup mluvčí ministerstva školství Václav Koukolíček. Památník by měl být v této podobě ufinancovatelný. „To jsme přijali, v tom problém nevidíme. Skromnější varianta i v této podobě je přijatelná,“ uvedl Holomek.

O sběrném táboře

0Sběrným táborem v Hodoníně u Kunštátu prošlo za války 1 300 Romů včetně starých lidí, žen a dětí. Kvůli katastrofálním podmínkám ubytování i stravy a tyfové epidemii jich za rok fungování 207 zemřelo. Ostatní byli převezeni do vyhlazovacího nacistického tábora v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo asi 580 z původních 6 000 českých a moravských Romů.

Podle nového projektu by měla být zrekonstruována původní protektorátní budova a přistavena další, přesná replika původní stavby. Kromě toho má zde vyrůst informační centrum a zázemí pro zaměstnance. Areál by měl sloužit ke vzdělávání o novodobých dějinách Romů, kromě výstav by se zde měla pořádat i promítání nebo diskuze zaměřené na multikulturní tematiku.

Rozhodnutí vlády o vybudování konferenčního centra padlo před dvěma lety. Na odkup a přebudování rekreačního střediska Žalov, které stojí na místě bývalého romského tábora, vyčlenila vláda 98,5 milionů korun. Na vybudování památníku, opravu příjezdové cesty a opravení areálu je určeno 71 milionů.