Dělnická mládež nahlásila dva pochody - jeden, vedoucí centrem Brna, městské části Brno-střed, druhý, vedoucí problémovými lokalitami ulic Cejl, Bratislavská a Francouzská, brněnskému magistrátu. Oba úřady pochod zakázaly, ale Krajský soud v Brně nepovažoval zákazy za oprávněný, proto je zrušil. Městská část i magistrát se proti rozhodnutí bránily kasační stížností.
„Rozhodnutí městské části o zákazu shromáždění neobsahovalo dostatečné argumenty a ani dostatek důkazů. Úředníci měli na vypracování tři dny, ale výsledek jejich práce neobstál,“ řekl předseda senátu NSS Jan Passer. Do důkazů úředníci zařadili zprávy policie nebo dopravního podniku. Ty se úředníci zpětně pokusili doplnit, NSS k nim už nepřihlíží. Jako soud vyšší instance rozhoduje, zda krajský soud s danými materiály rozhodl správně. A odmítnutím první ze dvou kasačních stížností dal jasně najevo, že ano.
Dopředu už Brno-střed pochod zakázat nemůže. „Jedinou možností je shromáždění rozpustit. Důvody, za kterých se to může stát, jsou v zásadě stejné jako u zákazu pochodu,“ dodal Passer.
Na možné rozpuštění shromáždění se chce městská část společně s policií připravit
Do Brna se 1. května stejně jako v letech 2007 a 2009 sjedou stovky radikálů. „S rozhodnutím soudu se musíme smířit. Jediné, co ještě můžeme udělat, je připravit se na pochod společně s policií. Kdyby došlo k jakýmkoliv problémům, chceme mít v záloze důvod pro rozpuštění shromáždění,“ osvětlil kroky radnice starosta městské části Libor Šťástka (ODS).
Trasa prvomájového pochodu
Podle ohlášení začne shromáždění v parku Lužánky, odkud se pochod vydá přes Smetanovu ulici, Veveří, Husovu a Pekařskou ulici na Mendlovo náměstí.
Zároveň upozornil na to, že současná legislativa je nastavená v neprospěch radnic. „Soudy dosud vždy zákazy měst zrušily ve prospěch pořádajících organizací. Na vině primárně není špatná práce úředníků,“ uzavřel.