Squatteři opět obsadili Šatovku, vyjednávání se nedaří. „Počkáme, až slezou,“ říká policie

Dvě až tři desítky squatterů obsadily v pátek večer opuštěnou usedlost Šatovka v Šáreckém údolí v Praze. Objekt má pod dozorem policie, zatím nezasáhla. Starosta Prahy 6, která stavbu spravuje, squatterům nabídl možnost projednat situaci na zastupitelstvu, squatteři ale dohodu nepřijali. Nicméně část z nich po vyjednávání odešla, v budově zůstává zhruba deset lidí. Podle policie se dopouštějí jen přestupku, zasahovat proti nim nebude z bezpečnostních důvodů. 

Video Události
video

Události: Squatteři obsadili Šatovku, policie zasahovat nechce

Squatteři usedlost obsadili již v prosinci 2015. Po neúspěšném jednání s radnicí o bezplatném využívání Šatovky ale o měsíc později z usedlosti sami odešli. Vedení městské části pak oznámilo, že chce Šatovku přebudovat na bytový dům. Squatteři v prohlášení zveřejněném na webu A2larm.cz uvedli, že radnice sliby o znovuzprovoznění Šatovky nesplnila, proto se do usedlosti vrátili. 

„Prostory, které poslední léta plní jen zatuchlina nesplněných slibů jeho správců a lží ctnostných ochránců soukromého vlastnictví, si podle nás zaslouží svěží vichřici,“ uvedli squatteři v prohlášení k aktuální situaci. „V usedlosti Šatovka chceme vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí tvořit, vzdělávat se a žít bez nutnosti vlastnit, profitovat, generovat zisk,“ vysvětlují.

Místo squatterů senioři?

Usedlost Šatovka je prázdná od roku 2011. Obytné stavení pochází z 18. století. V minulosti sloužilo mimo jiné jako hostinec. Na pozemcích Šatovky býval vinohrad, pastviny a pole.

V současnosti prý radnice plánuje objekt využít jako středisko pro seniory, oznámil po obsazení budovy squattery starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). „Byly by tam menší domky pro seniory a bude to fungovat i jako komunitní centrum,“ vysvětlil. „Je návrh na změnu územního plánu, který má projednávat hlavní město Praha,“ doplnil. Změna v územním plánu by pak podle něj vyloučila, že by Šatovka mohla být využita k developerským účelům.

Radnice: Jsme ochotni jednat, ale ne pod nátlakem

Zástupci radnice Prahy 6 vyjednávali se squattery také přímo na místě. „Byli jsme ochotni jednat, ale ne pod nátlakem,“ uvedl starosta této městské části Ondřej Kolář. Podle mluvčího radnice Ondřeje Šrámka nabízel starosta squatterům, že když z usedlosti odejdou, bude městská část o Šatovce jednat na příštím zastupitelstvu, které se koná zhruba za dva týdny. 

„Ale k ničemu to nevedlo. Ukázalo se, že squatteři nejsou schopni dojít k jednotnému rozhodnutí,“ dodal mluvčí Prahy 6. Část squatterů po rozmluvě se starostou sice Šatovku opustila, několik jich však na místě zůstalo. Podle starosty ale o další jednání zájem nemají a další řešení je v rukou policie. 

Policie: Počkáme, až slezou

Policisté k usedlosti dorazili už v pátek, ale nakonec se podle mluvčího pražské policie Jana Daňka rozhodli, že proti lidem v Šatovce nezasáhnou. Hrozilo by zranění squatterů i policistů vzhledem k tomu, že část lidí obsadila střechu objektu. Dostat squattery ze střechy se policie nebude pokoušet prý ani z taktických důvodů. Po konzultaci se státní zástupkyní oznámila, že jejich jednání je pouze přestupkem. „Počkáme, až slezou,“ prohlásil Daněk.

Žádné ultimátum squatteři od policistů podle mluvčího nedostali. Byli jen vyzváni, aby odešli, na což nereagovali. Nadále však budou státní i městští policisté hlídkovat kolem Šatovky, aby se do budovy nikdo další nedostal. Přemluvit squattery, aby budovu opustili, se nepodařilo ani policejním vyjednavačům.