Squatteři opět obsadili Šatovku, vyjednávání se nedaří. „Počkáme, až slezou,“ říká policie

Události: Squatteři obsadili Šatovku, policie zasahovat nechce (zdroj: ČT24)

Dvě až tři desítky squatterů obsadily v pátek večer opuštěnou usedlost Šatovka v Šáreckém údolí v Praze. Objekt má pod dozorem policie, zatím nezasáhla. Starosta Prahy 6, která stavbu spravuje, squatterům nabídl možnost projednat situaci na zastupitelstvu, squatteři ale dohodu nepřijali. Nicméně část z nich po vyjednávání odešla, v budově zůstává zhruba deset lidí. Podle policie se dopouštějí jen přestupku, zasahovat proti nim nebude z bezpečnostních důvodů.

Squatteři usedlost obsadili již v prosinci 2015. Po neúspěšném jednání s radnicí o bezplatném využívání Šatovky ale o měsíc později z usedlosti sami odešli. Vedení městské části pak oznámilo, že chce Šatovku přebudovat na bytový dům. Squatteři v prohlášení zveřejněném na webu A2larm.cz uvedli, že radnice sliby o znovuzprovoznění Šatovky nesplnila, proto se do usedlosti vrátili. 

„Prostory, které poslední léta plní jen zatuchlina nesplněných slibů jeho správců a lží ctnostných ochránců soukromého vlastnictví, si podle nás zaslouží svěží vichřici,“ uvedli squatteři v prohlášení k aktuální situaci. „V usedlosti Šatovka chceme vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí tvořit, vzdělávat se a žít bez nutnosti vlastnit, profitovat, generovat zisk,“ vysvětlují.

Místo squatterů senioři?

Usedlost Šatovka je prázdná od roku 2011. Obytné stavení pochází z 18. století. V minulosti sloužilo mimo jiné jako hostinec. Na pozemcích Šatovky býval vinohrad, pastviny a pole.

V současnosti prý radnice plánuje objekt využít jako středisko pro seniory, oznámil po obsazení budovy squattery starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). „Byly by tam menší domky pro seniory a bude to fungovat i jako komunitní centrum,“ vysvětlil. „Je návrh na změnu územního plánu, který má projednávat hlavní město Praha,“ doplnil. Změna v územním plánu by pak podle něj vyloučila, že by Šatovka mohla být využita k developerským účelům.

Radnice: Jsme ochotni jednat, ale ne pod nátlakem

Zástupci radnice Prahy 6 vyjednávali se squattery také přímo na místě. „Byli jsme ochotni jednat, ale ne pod nátlakem,“ uvedl starosta této městské části Ondřej Kolář. Podle mluvčího radnice Ondřeje Šrámka nabízel starosta squatterům, že když z usedlosti odejdou, bude městská část o Šatovce jednat na příštím zastupitelstvu, které se koná zhruba za dva týdny. 

„Ale k ničemu to nevedlo. Ukázalo se, že squatteři nejsou schopni dojít k jednotnému rozhodnutí,“ dodal mluvčí Prahy 6. Část squatterů po rozmluvě se starostou sice Šatovku opustila, několik jich však na místě zůstalo. Podle starosty ale o další jednání zájem nemají a další řešení je v rukou policie. 

Policie: Počkáme, až slezou

Policisté k usedlosti dorazili už v pátek, ale nakonec se podle mluvčího pražské policie Jana Daňka rozhodli, že proti lidem v Šatovce nezasáhnou. Hrozilo by zranění squatterů i policistů vzhledem k tomu, že část lidí obsadila střechu objektu. Dostat squattery ze střechy se policie nebude pokoušet prý ani z taktických důvodů. Po konzultaci se státní zástupkyní oznámila, že jejich jednání je pouze přestupkem. „Počkáme, až slezou,“ prohlásil Daněk.

Žádné ultimátum squatteři od policistů podle mluvčího nedostali. Byli jen vyzváni, aby odešli, na což nereagovali. Nadále však budou státní i městští policisté hlídkovat kolem Šatovky, aby se do budovy nikdo další nedostal. Přemluvit squattery, aby budovu opustili, se nepodařilo ani policejním vyjednavačům.

  •  Zlatá loď v Praze 1 – Obsazení budovy „Zlatá loď“ v historické části města v roce 1990 je označováno za první pražský squat. Obývali jej převážně studenti, umělci a několik rodin s dětmi. Objekt v květnu 1994 vyklidila policie.
  •  Buďánka v Praze 5 – Někdejší kolonii dělnických domků obsadili squatteři na jaře 1991. Začátkem roku 1992 policie domy vyklidila, většina lidí se přesunula do squatu Sochorka. V pozdějších letech ale zanedbané domky squatteři znovu obývali. V roce 1997 přešla Buďánka do správy Prahy 5, osada byla v 90. letech vyhlášena památkovou zónou. Většina objektů byla kvůli špatnému stavu zbourána, první kompletně obnovený objekt byl otevřen v roce 2016, slouží jako komunitní prostor. Další tři objekty mají být opraveny do dvou let.
  • Sochorka v Praze 7 – Squat v ulici pplk. Sochora v Holešovicích vznikl začátkem roku 1992. Pořádaly se tady výstavy, koncerty či přednášky. Komunitu několikrát napadli skinheadi a často se o ni zajímala policie. V domě, který squatteři opustili na podzim 1997, byl po rekonstrukci otevřen domov pro rodiny s dětmi.
  • Ladronka v Praze 6 – Statek ze 17. století obsadila skupina lidí v září 1993 a založila nadaci Ladronka, která se zde snažila vybudovat tzv. autonomní sociálně-kulturní centrum. Po několika pokusech policie o vyklizení objektu v roce 1996 uznal magistrát obyvatele squatu za rovnocenné partnery pro jednání. V listopadu 2000 však policie squattery vystěhovala. Na tři stovky příznivců Ladronky pak v prosinci protestovaly na Mariánském náměstí a pochodovaly Prahou. V roce 2005 v Ladronce vznikl veřejný sportovně-rekreační areál.
  • Zenklova ulice v Praze 8 – Squat vznikl v roce 1997, v témže roce jej policie vyklidila. Při zásahu se squatteři zabarikádovali a několik z nich se uchýlilo na střechu. Původně vyhrožovali i sebevražedným skokem, nakonec se vzdali a byli zadrženi policií.
  • Vila Milada v Praze 8 – Prvorepubliková vila na rozhraní Troje a Holešovic byla opuštěna v roce 1988, o deset let později se sem nastěhovali squatteři, kteří zde pořádali koncerty. Policie a správce domu se několikrát pokoušeli objekt vyklidit, velkou akci podnikli v říjnu 1998, na podporu squatterů se demonstrovalo v centru města. Koncem června 2009 nechal správce objektu vilu vyklidit, squatterům poté zprostředkoval nové ubytování tehdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb v soukromém domě v Truhlářské ulici. V červenci 2012 si squatteři v Miladě připomínali tři roky od jejího vyklizení, při akci dům obsadili, policie proti nim zasáhla. Squatteři její postup napadli u soudu, který se postavil na stranu policie.
  • Cibulka v Praze 5 – Neudržovaný statek v Košířích byl podle squatterů již od 90. let centrem alternativní kultury. V roce 2008 se pokusila o jeho oživení skupina lidí, která zde připravovala se souhlasem majitele kulturní projekty, jejich záměr ale ukončila policie. Squatteři se s policisty střetli v listopadu 2008, kdy policie kvůli snaze dopadnout pachatele loupeže prohledávala usedlost. Squatteři objekt znovu obsadili v roce 2012, policie je opět vystěhovala. Později aktivisté s majitelem Cibulky uzavřeli smlouvu, kterou ale vlastník ke konci března 2015 vypověděl, a podal na squattery trestní oznámení, v květnu toho roku policisté squattery vystěhovali. Loni v březnu Ústavní soud nařídil státnímu zastupitelství, aby jejich postup při vyklízení Cibulky prověřilo.
  • Apolinářská ulice a ulice Na Slupi v Praze 2 – Do opuštěného objektu bývalých lázní vnikli squatteři v září 2009, údajně jej obsadili jako náhradu za vilu Milada, kterou museli opustit. V budově strávili noc, poté je zadržela policie. V roce 2011 úředníci Prahy 2 rozhodli, že squatteři nespáchali ani přestupek a nebudou potrestáni. Prvoinstanční soud jim přitom udělil podmíněné tresty a obecně prospěšné práce. Odvolací soud ale verdikt zrušil a případ postoupil Praze 2.