Squatteři z vily Milada míří do Štrasburku. Ústavní soud se jich nezastal

Ústavní soud zamítl stížnost čtveřice zastánců squattingu, kteří poukazovali na údajné policejní násilí při vyklizení vily Milada v Praze v roce 2012. Do zchátralého objektu se dostali při vzpomínkové akci na historii squatu. Následný noční policejní zásah považovali squatteři za nezákonný. Teď se chtějí obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Squatteři se na přelomu června a července 2012 sešli u příležitosti třetího výročí vystěhování vily, která v minulosti patřila k nejznámějším českým squatům. Nejdřív byli venku, pak vnikli i dovnitř. Dům, který má soukromého vlastníka, policie vyklidila. Několik squatterů odvedla, později si stěžovali na bití v „uličce hanby“ a hrubé zacházení.

Ústavní stížnost jim zbyla jako poslední mimořádný opravný prostředek, se žalobou u správních soudů totiž neuspěli. Jejich stížnost zamítli i ústavní soudci. Podle nich policie základní práva squatterů neporušila a poskytla uvěřitelné vysvětlení, jak mohla vzniknout jejich lehká zranění.

Advokátka: Nález ÚS legitimizuje policejní násilí

Advokátka Zuzana Candigliota oponuje tím, že čerstvá zranění dokládaly lékařské zprávy a squatteři neměli důvod si vymýšlet. „Ten případ je tak jasný,“ konstatovala advokátka z Ligy lidských práv. Policisté se podle ní chovali ke squatterům násilně poté, co si na jejich pokyn lehli na zem a když je pak vyváděli ven. Advokátka se také obává, že úterní nález legitimizuje policejní násilí.

1 minuta
Policejní zásah u vily Milada v roce 2012
Zdroj: ČT24

Policie podle pravomocného rozsudku použila donucovací prostředky zákonným způsobem, a nikoliv bezdůvodně ani nepřiměřeně. Policisté také podle správních soudů hledali mírnější alternativu pro vyřešení situace. Účastníci akce ale odmítli opustit objekt dobrovolně před svítáním.

Policie z akce nepořídila videozáznam

Ústavní soud vyjádřil politování nad tím, že policie nepořídila z konfliktní situace úplný videozáznam. „V těchto případech tam kamery být mají z důvodu zachycení zákroku, protože samozřejmě lze očekávat, že zákrok bude vždy v těchto případech problematický,“ řekl soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček.

Nejde však o důvod ke zrušení rozsudku. Policie podle Ústavního soudu logicky argumentovala obavami ze zranění kameramana a poškození techniky. Vojtěch Šimíček připomněl, že před pěti lety byly technické možnosti na nižší úrovni než dnes, kdy mohou mít policisté kamery na helmě či uniformě.

2 minuty
Redaktor Michal Cagala vysvětluje nález Ústavního soudu
Zdroj: ČT24

Soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček připomněl, že squatteři se na střet připravovali a lehká zranění byla na obou stranách. „Situace byla velmi dynamická, docházelo tam k boji, ke rvačce, takže ta zranění mohla být způsobena ještě předtím, než policie fyzicky dostala ty lidi do zadržení a měla je ve své moci,“ řekl v úterý novinářům soudce Tomáš Langášek, který se případem zabýval u Nejvyššího správního soudu.

Senát Ústavního soudu nerozhodl jednomyslně. Soudce Ludvík David s výrokem nesouhlasil, dva zbývající členové senátu ho přehlasovali.

  • Vila byla opuštěna v roce 1988. O deset let později se do domu nastěhovali squatteři. Pořádali zde koncerty či protirasistické festivaly, okolní obyvatelé si však stěžovali na hluk a nepořádek. Policie a správce domu, jímž byl Ústav pro informace ve vzdělávání, se několikrát pokoušeli objekt vyklidit.  Velká akce proti squatterům byla v Miladě v červnu 2009, ta poslední v roce 2012.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
před 11 mminutami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 8 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 18 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 19 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 19 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 20 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 22 hhodinami
Načítání...