Zchátralá vila Milada bude hledat nového majitele. Univerzita už ji nechce

Symbol sqattingu, pražská vila Milada, bude mít zřejmě nového majitele. Sedm let poté, co odsud policie vyvedla poslední trvale žijící squattery, chce ministerstvo školství vilu i s okolními pozemky jako nepotřebný majetek převést na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ten nemovitost nabídne ostatním složkám státu, případně ji prodá. 

Video Události v regionech (Praha)
video

Pražská vila Milada bude mít zřejmě nového majitele

O vilu i část pozemků projevila už dříve zájem Univerzita Karlova. Bezplatný převod se ale nikdy nepodařil. Už v roce 2010 ministerstvo financí neschválilo bezúplatný převod vily z majetku ministerstva na univerzitu. Chybělo mu doložení veřejného zájmu, což se za roky nezměnilo.

Univerzita má zájem jen o část pozemku

Vila za poslední roky značně zchátrala a univerzita už ruinu nechce. Podle ministerstva má nyní zájem jen o část pozemků, které jsou zahrnuty do projektu přestavby areálu kolejí a menz na část univerzitního kampusu.

 

Nedávná novela zákona o majetku státu teď ministerstvu umožňuje převést Miladu alespoň na státní úřad, který spravuje jeho nepotřebný majetek. Patovou situaci by to mohlo odblokovat. „Máme se správou nemovitostí dlouholeté zkušenosti a umíme si s takovými objekty poradit,“ řekl mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka.

Úřad nejprve vilu spolu s okolními pozemky nabídne ostatním složkám státu, pak připadá v úvahu i zájem Univerzity Karlovy. Ta chce ale už jen část pozemku. Pokud se o vilu a zbytek pozemků nikdo nepřihlásí, úřad má přímo v popisu práce pokusit se nemovitosti prodat. 

Podle člena squatterské komunity Klinika Jana Trnky je Milada symbolem toho, že stát není schopen a ochoten se o spoustu svého majetku starat. Squatteři kvůli tomu v minulosti obsadili i další objekty v metropoli.

Stará žižkovská poliklinika
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Z bývalé plicní kliniky na Praze 3 udělali před dvěma lety sociální centrum. Objekt pak dostali na rok od vlastníka budovy – majetkového úřadu do ročního podnájmu. Po vypršení smlouvy letos 3. března se ale odmítli vystěhovat. V budově zůstávají a o provozování centra se s úřadem soudí.

Aktivisté už museli opustit i historickou usedlost Cibulka ze 14. století v Košířích. Objekt těžkooděnci definitivně vyklidili po osmi letech loni v květnu. Na jeden den pak aktivisté obsadili i dům na Albertově. Reagovali tím na vyklizení squatu Milada.

Usedlost Cibulka
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová