Praha má nový bezpečnostní portál. Obyvatelům bude posílat e-maily, SMS by byly drahé

Praha spustila bezpečnostní portál, kde se lidé mohou dozvědět aktuální informace o krizových situacích i návody, co dělat v případě nebezpečí. Stránka zatím funguje jen v češtině, anglická verze by měla vzniknout do konce roku.

Bezpečnostní stránky Prahy
Zdroj: bezpecnost.praha.eu Autor: ČT24

Stránky fungující na doméně bezpecnost.praha.eu vyšly na zhruba čtyři miliony korun. „Občané si mohou na portálu najít informace od stavu ovzduší až po uzavírky na silnicích,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Na portálu magistrát pracoval přes dva roky. Podle radního pro bezpečnost Libora Hadravy (ANO) si lidé po přihlášení mohou nastavit, aby jim mailem chodily informace, které je zajímají, například z okolí jejich bydliště. Krátké textové zprávy pro informování magistrát neplánuje kvůli vysokým nákladům a technické složitosti.

Hlavní stránka portálu v době, kdy se v metropoli nic zásadního neděje, ukazuje například aktuality o stavu ovzduší, hladině vodních toků, haváriích, nehodách, požárech a plánovaných akcích a uzavírkách. V případě vážnější události se stránka promění, objeví se červený varovný pruh a podrobnosti o nastalé situaci. Součástí stránek jsou statické záběry ze zhruba 130 kamer.  

Portál zahrnuje řadu aktivních map, ukazujících aktuální uzavírky a události, nejbližší kryt civilní ochrany, stanici záchranné služby, hasičů a městské nebo celorepublikové policie. Další mapa ukazuje průmyslové objekty, kde jsou nebezpečné látky.

„Každý občan Prahy si může navolit takzvanou rozlivovou mapu, která ukáže, kam až by se při povodních dostala voda, pokud by byla poškozena protipovodňová zábrana,“ doplnil vedoucí magistrátního oddělení krizového managementu Daniel Barták.

Web nabízí obyvatelům Prahy i informace o tom, co mají dělat při různých typech krizových událostí, jako jsou povodně, blackout, smogová situace nebo nález nevybuchlé munice. Neveřejná část portálu slouží pro koordinaci městských částí, složek integrovaného záchranného systému a dalších organizací v případě krizí.

Stránky podle Bartáka vyšly na zhruba čtyři miliony korun a budou se rozšiřovat. Zatím nefungují v angličtině. „Angličtina bude v další vlně úprav, která bude snad do konce roku,“ uvedl. Pražané mohou na magistrát odesílat připomínky, co by na webu rádi měli.