V Olomouci vzniká zařízení pro bývalé vězně. Část obyvatel si stěžuje, že je nikdo neinformoval

8 minut
Na Svatém Kopečku vzniká zařízení pro propuštěné vězně
Zdroj: ČT24

V olomoucké městské části Svatý Kopeček má brzy vzniknout zařízení pro propuštěné vězně. Otevření plánuje křesťanský spolek Druhá míle. Lidem, kteří po dlouhé době odcházejí z výkonu trestu, chce pomoci snadněji se zapojit do běžného života. Obyvatele městské části ale nikdo předem neinformoval, řada z nich má teď z nového zařízení obavy. Provoz má spolek zahájit do konce roku.

Na plánovaném zařízení pro propuštěné vězně místním vadí zejména to, že na Svatém Kopečku najdou zázemí hlavně lidé, kteří byli ve vězení dlouhou dobu, a to i za těžké trestné činy. „Spolek Druhá míle ale ujišťuje, že zařízení bude zabezpečené, s klienty bude navíc pracovat už dlouho před jejich propuštěním z vězení,“ řekla redaktorka ČT Petra Klimková. 

Podle předsedy komise městské části Františka Prášila je Svatý Kopeček už teď zatížen dalšími sociálními službami. Jde například o charitní domov pro nesoběstačné bezdomovce nebo dětský diagnostický ústav. 

Prášil nevěří tomu, že se spolku podaří eliminovat potenciální problémy v souvislosti se zařízením. „My tomu ani věřit nemůžeme, protože spolek nám ani dopředu nedal vědět, že takovou službu na Svatém Kopečku plánuje. Nedal nám vědět ani nájemce, což jsou Arcibiskupské lesy, takže důvěra je nulová,“ dodal.

Proti jsou i okolní městské části a obce

Městská část se podle Prášila o umístění služby dozvěděla minulý týden ve čtvrtek. „Informaci jsme následně zveřejnili. Přijali jsme spoustu telefonátů a negativních ohlasů od obyvatel Svatého Kopečka. Budeme reagovat tak, že připravujeme petici. Dostáváme informace i z dalších městských částí v okolí jako Droždín, Lošov či Radíkov, ale i od obce Samotišky, takže bude petice k dispozici i tamním obyvatelům,“ řekl Prášil.

Zázemí pro bývalé vězně vzniká v areálu Arcibiskupských lesů a statků. Podle předsedy spolku Milana Vaška tam budou lidé pomáhat s pracemi na zahradě i v dalších místech v okolí. 

„Když Druhá míle v roce 2015 vznikala, tak se snažila, a snaží se dodnes, snižovat především riziko recidivy lidí opouštějících výkon trestu odnětí svobody. První klienty už máme vytipované. Zatím nevíme, jestli prvního klienta přijmeme 10. 10. nebo třeba 10. 11., závisí to na dalších zákonných věcech, které se řídí zákonem o sociálních službách,“ uvedl Vašek. 

Žádný důvod k obavám, říká Vašek

Bývalí vězni, kteří budou v olomouckém zařízení, budou pravděpodobně pocházet z celého Česka. „Budou to pouze muži, budou pocházet z jakékoliv věznice, ale budou nějakým způsobem navázáni na Olomoucký kraj,“ uvedl Vašek. 

Podle předsedy spolku Druhá míle bude mít zařízení kapacitu dvanáct lidí. Šanci dostanou pouze ti, kteří projeví vůli změnit svůj život. „A nespadají nám do té kategorie psychiatrických diagnóz či diagnóz sexuální delikvence,“ upozornil. 

Podle Vaška se s bývalými trestanci budou setkávat i místní obyvatelé, řekl však, že nebude žádný důvod k obavám. „Plánujeme setkání s občany, bude den otevřených dveří. Současně budeme ukazovat, vysvětlovat a seznamovat okolí s tím, jak to tady bude fungovat. Budou tady i společné aktivity jako úklid veřejných prostor, práce na zahradě, práce pro městské části,“ doplnil s tím, že službu bude plně hradit spolek. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 3 hhodinami

Den před osvobozením zavraždili nacisté na Slovácku dvacet lidí

Konec druhé světové války přinesl, kromě radosti z blížícího se vítězství, i řadu tragédií, které stály stovky lidských životů. Jedna z nich se odehrála před 80 lety, 29. dubna 1945, poblíž obce Salaš na Uherskohradišťsku. Nacisté a jejich pomocníci z řad takzvaných vlasovců povraždili dvacet lidí. Všichni zemřeli pouhý den před příchodem Rumunů, kteří obec osvobodili.
před 4 hhodinami

Po dvou dekádách příprav začala miliardová stavba Černé kostky

V Ostravě začala stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Stavba, jejíž příprava začala před víc než dvaceti lety, má být symbolem proměny Moravskoslezského kraje. Devítipatrová budova se dvěma podzemními podlažími patří k největším krajským investicím a je financována s pomocí programu Spravedlivá transformace. Bude sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.
11:54Aktualizovánopřed 5 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 9 hhodinami

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 9 hhodinami

Demolice vyhořelého bazénu v Českém Krumlově začne v létě

Demolice bazénu v Českém Krumlově po požáru, který tam neúmyslně způsobil údržbář, jenž se loni v září snažil zlikvidovat hnízdo sršní, začne v červnu. Město za dva týdny vybere firmu, která starou plovárnu rozebere. Radnice chce na jejím místě postavit nové aquacentrum za více než půl miliardy korun.
před 13 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 14 hhodinami
Načítání...