Soud ve Žďáru nad Sázavou uznal vinnými vydavatelství Bodyart Press a jeho jednatelku Hedviku Fiksovou z přečinu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Důvodem bylo vydání a šíření knihy Davida L. Hoggana Mýtus šesti milionů, která popírá holocaust. Fiksová dostala peněžitý trest 15 tisíc korun, společnost 45 tisíc. Rozsudek není pravomocný, obžalovaní i státní zástupkyně Lenka Budzińská si nechali lhůtu na odvolání.
Soud ve Žďáru nad Sázavou uznal vinnými jednatelku i vydavatelství z popírání holocaustu
„Případný opravný prostředek zvážím teprve po doručení a prostudování písemného vyhotovení rozhodnutí,“ uvedla ve čtvrtek Budzińská. Lhůtu na odvolání si ponechal i obhájce Martin Zobač, který požadoval zproštění.
Kniha vyšla v roce 2016 nákladem 600 až 800 kusů, uvedla před soudem Fiksová. Většina se prodala. Podle Fiksové byla kniha vydána ke studijním účelům, s tím se ale soud neztotožnil. Ke svému rozhodnutí využil také znalecký posudek vypracovaný Masarykovou univerzitou v Brně.
Popírání genocidia je podle českého práva trestným činem a lze jej potrestat až třemi lety odnětí svobody.
Policie se případem začala zabývat loni na základě upozornění Deníku N
Vyšetřovatelé se knihou Mýtus šesti milionů začali zabývat začátkem loňského roku, kdy na nakladatelství a jeho produkci upozornil Deník N. Vrchní státní zastupitelství v Praze věc předalo na Vysočinu. Policie případ nejdříve v březnu odložila, Nejvyšší státní zastupitelství ale nechalo rozhodnutí přezkoumat a vyšetřovatelé pak nakladatelství a jednoho člověka koncem léta začali stíhat.