Secesní budova bývalé Sparkasse v Karlových Varech se prodala za sto milionů korun

Budova nedávno zrekonstruovaného objektu bývalé Sparkasse v centru Karlových Varů se prodala v dražbě za vyvolávací cenu sto milionů korun. Památka prošla nedávno celkovou rekonstrukcí za sto sedmdesát pět milionů korun, ale kvůli nesplaceným závazkům skončila v dražbě. Secesní dům stojí na Divadelním náměstí, naproti Vřídelní kolonádě.

Ivo Gavlas z aukční a realitní agentury Gavlas je s výsledkem dražby spokojen. Považuje ho za úspěch i vzhledem k tomu, jaká je nyní situace v Karlových Varech. Řada luxusních hotelů zůstala zavřená a dále čeká na zahraniční klientelu, která od počátku pandemie koronaviru do lázeňského města nejezdí.

Dražitelem je česká společnost. „Dražitel má nyní čas na zaplacení do 30. listopadu. Jinak by mu propadla jistina ve výši 1,2 milionu korun,“ řekl Gavlas. Budoucí využití rekonstruované budovy záleží na novém vlastníkovi. Objekt od architekta Otto Stainla sloužil původně jako bankovní budova. Dlouhou dobu ale chátral.

Investor nebyl schopen rekonstrukci splácet 

Před několika lety soukromý investor začal s rekonstrukcí, které předcházela dostavba budovy do zadního traktu. Celý objekt byl opraven, pracovali v něm i restaurátoři. Zkolaudován byl vloni v březnu jako obchodní centrum. Budova je nemovitou kulturní památkou a byla z velké části dochována v autentické podobě, a to jak dispoziční, tak vzhledové.

„Do dražby budovu poslaly závazky vůči Unicredit Bank, které majitelé nebyli schopni splácet již v průběhu rekonstrukce. Jejich celková výše přesáhla 175 milionů korun,“ shrnul Gavlas. „V roce 2018 tuto nemovitost mezinárodní poradenská společnost Cushman & Wakefield ocenila na 173 milionů korun,“ dodal.

Budova měla být nákupní galerií

Palác stojící naproti Vřídelní kolonádě získal letos první místo v soutěži Stavby Karlovarského kraje 2021 a ocenění primátorky města. Budova má přes 3200 metrů čtverečních plochy, čtyři plnohodnotná podlaží, jedno podzemní a jedno využívané podkrovní podlaží.

První tři podlaží měla sloužit jako nákupní galerie s několika obchody disponujícími přímým vstupem jak z ulice, tak z vnitřní části budovy. Ve dvou nejvyšších nadzemních podlažích měly podle plánů investora vzniknout byty či kanceláře.