Za podvody s kompenzačními bonusy uložil zlínský soud muži nepravomocně pět let vězení

V kauze fiktivních žádostí o vyplacení kompenzačních bonusů uložil nepravomocně zlínský krajský soud Janu Šimulákovi trest pěti let. Odpykat si je má ve věznici s ostrahou. Jeho bývalou družku Nikolu Breuerovou zprostil obžaloby. Dvojici hrozilo za podvod pět až deset let vězení. Jde zřejmě o první případ podvodů s kompenzačními bonusy, které loni policie odhalila. Peníze z nich byly určeny pro podnikatele ovlivněné opatřeními proti šíření covidu.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupce Martin Malůš i Šimulák si ponechali lhůtu pro případné podání odvolání. Breuerová se z hlavního líčení omluvila. „Je otázkou, a soud toto nechce hodnotit, jaká byla míra zabezpečení při žádostech na podpory. Je zjevné, že tam muselo dojít k určité zrychlené formě řízení. Pan obžalovaný toto zneužil, hrubě to zneužil. Na straně druhé, sám v rámci covidové situace přišel o podnikání a dá se říci, že ta situace mu minimálně finančně zničila život,“ řekl předseda trestního senátu Radomír Koudela.

Podle obžaloby se Šimulák s Breuerovou pokusili loni od státu prostřednictvím 358 žádostí neoprávněně získat téměř 15,7 milionu korun. Z nich stát skutečně vyplatil částku přesahující jeden milion korun. Soud teď proto Šimulákovi dále uložil, aby tuto sumu ministerstvu financí nahradil.

„Dneska držím pec. Dneska nemůžu s vámi mluvit,“ řekl novinářům po vynesení rozsudku devětatřicetiletý Šimulák. K trestné činnosti se doznal, před soudem v pondělí učinil prohlášení viny.

Šimulák potvrdil, že se žena na podvodech nepodílela

Čtyřiadvacetiletá Breuerová tvrdí, že se na podvodech nepodílela. Její výpověď Šimulák označil za pravdivou. Novinářům při zahájení hlavního líčení řekl, že chtěl žádostmi ukázat, jak byly kompenzační bonusy snadno zneužitelné. Před nedávnem mu Městský soud v Praze v jiné kauze za podvod nepravomocně uložil pět let vězení.

Pro Šimuláka žádal státní zástupce pětiletý trest. U Breuerové navrhl zproštění obžaloby, s čímž trestní senát souhlasil. „Nebylo prokázáno, že skutek spáchala obžalovaná,“ řekl Koudela.

Zproštění žádala i obhájkyně Breuerové. Obhájce Šimuláka navrhoval pro svého klienta trest okolo čtyř let vězení, tedy pod spodní hranicí trestní sazby. Argumentoval tím, že Šimulák podnikající v cateringové firmě se dostal vinou pandemie koronaviru a přijatých opatření do neřešitelné situace, kdy neměl z čeho platit zaměstnance. „Chtěl ukázat státu, že opatření jsou nesprávná,“ řekl advokát Pavel Lízal.

První trestní stíhání v souvislosti s kompenzacemi

Podvody Šimulák podle obžaloby páchal i v době nouzového stavu. Podle Malůše si náhodně na internetu vybíral různé podnikatelské subjekty, zjistil si jejich základní údaje a následně prostřednictvím e-mailů u správců daně žádal o výplatu jednotlivých kompenzačních bonusů. Podle státního zástupce si tipoval podnikatele z různých krajů. Žádosti o vyplacení bonusů podával Šimulák bez jejich vědomí, používal účelově založené bankovní účty a e-mailové adresy, uvedl Malůš.

Z loňského vyjádření zástupců policie vyplývá, že v kauze bylo zahájeno první trestní stíhání v souvislosti s kompenzačními bonusy v Česku. Stát bonusy vyplácel osobám samostatně výdělečně činným a společnostem, jejichž podnikání omezila nebo pozastavila covidová opatření. Dvojici policisté zadrželi loni v srpnu na Jablonecku. Případem se zabývali na základě oznámení Finančního úřadu pro Zlínský kraj.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 4 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 4 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 9 hhodinami

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 14 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 20 hhodinami

Ve Šternberku na Olomoucku se tvoří mnohakilometrové kolony kvůli opravě silnice

Ve Šternberku na Olomoucku se kvůli opravě silnice první třídy tvoří několikakilometrové kolony, řidiči nabírají i více než hodinové zpoždění. Ředitelství silnic a dálnic trasu nechává opravit kvůli poškozenému asfaltu. Nepříjemnosti tak řeší i některé místní firmy a stovky jejich zaměstnanců. Městu zatím chybí obchvat, který by se měl začít stavět za rok.
16. 4. 2025

Dohra po požáru. Za nelegální zahrádku v Mostě padla pokuta 20 tisíc, píše MfD

Za nepovolenou restaurační zahrádku v Mostě, kde si lednový požár vyžádal sedm obětí, padla pokuta dvacet tisíc korun. Sankce za černou stavbu přitom mohla být až milion, přestupek je ale po šestnácti letech, kdy přístřešek u restaurace stál, promlčený, napsala středeční Mladá fronta DNES (MfD). Stavební úřad v prohlášení uvedl, že pokuta je za užívání stavby bez kolaudačního rozhodnutí.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Soud odmítl dvě dohody o vině a trestu v kauze Dozimetr

Obvodní soud pro Prahu 9 neschválil dohody o vině a trestu uzavřené mezi státním zástupcem a podnikateli Pavlem Dovhomiljou a Zakaríou Nemrahem viněnými v kauze Dozimetr. U prvního z mužů považoval trestní senát vedený soudcem Jakubem Krieblem navrhovaný peněžitý trest ve výši milion korun za příliš mírný, dohodu s druhým zamítl z formálních důvodů. Navrhovaný třímilionový trest u Nemraha je podle něj přiměřený. Oba podnikatelé se k trestné činnosti v kauze přiznali.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025
Načítání...