Centrum v brněnské Vlhké ulici nabízí lidem bez domova zázemí i pomoc při závislosti na alkoholu

Kontaktní centrum pro lidi bez domova ve Vlhké ulici v Brně funguje více než rok. Za tu dobu poskytlo zázemí téměř osmi stům klientů, kterým nabídlo základní pomoc a prevenci v době pandemie, pravidelné testování i zajištění lékařského ošetření. Centrum se postupně mění v takzvaný mokrý dům, zařízení, které funguje jako předstupeň protialkoholní léčebny.

Centrum ve Vlhké ulici v Brně bylo prvním místem, kde se provádělo plošné testování na covid-19. Postupně teď zavádí program pro lidi, kteří mají problém s alkoholem. „Zpočátku jsme klientům umožňovali vnášení vlastního alkoholu. S cílem snížit konzumaci a agresivní chování jsme od září spustili program kontrolovaného pití. Klientům jsme podávali regulované množství alkoholu v pravidelných intervalech. Od prosince pak projekt přešel do další fáze, individuálního plánování podle potřeb klienta,“ popsal vedoucí centra Vojtěch Dvořák.

Pomocná ruka v boji se závislostí

Pan Luděk, který nechtěl zveřejnit své příjmení, žije na ulici a přiznává, že je závislý na alkoholu. Před třemi měsíci ho okradli o poslední věci. Navštívil proto kontaktní centrum ve Vlhké ulici v Brně. „Hodně mi tady pomohli. Okradli mě na ulici o peníze, o doklady a všechno tady se mnou vyřešili,“ řekl. Kromě toho mu pracovníci centra podali pomocnou ruku v boji s jeho závislostí. Přijal ji a nastoupil do jejich nového programu kontrolovaného pití.

Každý klient má stanovený individuální plán, do kterého spadá i setkání s odborníkem na léčbu závislostí. V ideálním případě by měl člověk pokračovat na detoxikační léčbu. To se zatím podařilo asi u deseti lidí z padesáti členů programu. Někteří dokonce přešli do protialkoholní léčebny v Brně Černovicích. I podle jejího primáře Jiřího Pokory může mokrý dům závislým lidem pomoci. Na hodnocení jeho úspěšnosti je ale potřeba alespoň rok počkat.

„Ta podpora musí být hodně intenzivní, vyžaduje hodně času. Je tam mnoho kroků zpátky, selhání a věcí, co se nepovedou. Je ale důležité vytrvat,“ popsal vedoucí Divize odborných služeb ve Společnosti Podané ruce Petr Blažek.

Pandemie byla pro lidi bez domova velkou hrozbou

O vzniku kontaktního centra Vlhká jednala Společnost Podané ruce s vedením města ještě před vypuknutím pandemie, primárně mělo sloužit právě jako centrum, které pomáhá alkoholikům zvládat jejich závislost. Nástup koronaviru proces urychlilo. Pro lidi bez domova byla pandemie velkou hrozbou, a to nejen zdravotně. „Většina denních center zavřela, v ubytovnách se je báli nechávat. Navíc přibylo lidí, kteří ubytovny nezvládali platit, přestože chodí do práce, a ocitli se v podstatě na ulici,“ uvedl ředitel Společnosti Podané Ruce Jindřich Vobořil.

Kontaktní centrum doplnilo stanové městečko v Anthroposu, které provozovala Diecézní charita Brno. Centrum navázalo spolupráci se sociálními kurátory a dalšími organizacemi, kteří s lidmi bez domova pracují.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
před 10 hhodinami

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 21 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 21 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
včeraAktualizovánovčera v 13:34

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
včera v 13:00

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
včera v 10:34
Načítání...