V lesní školce pomáhá třídit sazenice robot. Systém vymysleli vědci ve Zlíně

Zaměstnancům lesní školky v Cetkovicích na Blanensku pomáhá při třídění sazenic listnáčů inteligentní systém. Moderní třídicí linka za krátkou dobu rozpozná díky metodám umělé inteligence a počítačového vidění kvalitní sazenice od těch nekvalitních. Systém vynalezli pracovníci Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Třídění sazenic listnatých stromků
Zdroj: ČT24

Zatímco dřív kontrolovali sazenice stromků pracovníci lesnické firmy, nově tuto práci zastává moderní technologie. Po odstranění přebytečných listů pokračuje plato se stromky po lince dál. Zaměstnanci odstraní viditelné nedokonalosti a potom už je na řadě stroj.

Mechanické ruce přendávají jednu řadu sazenic za druhou a míří do kamerové komory. „Tam se podle našich parametrů, co nastavíme, vytřídí. Třídicí linka dokáže rozpoznat složku kořenového krčku, výšku sazenice a zakřivení,“ popsal výrobní ředitel Lescus Cetkovice Jakub Rozmánek. 

Parametry kvality dělí sazenice na tři kategorie. Na lince si podle toho vyberou správnou cestu na následné balení a expedici k zákazníkům. Nebo na uskladnění do mrazicího skladu, kde vydrží při teplotě mínus dva stupně Celsia i půl roku.

„Díky této lince se nám zvýšila efektivita. Jsme schopni třídit větší množství sazenic s menším počtem lidí a jednoznačně se nám zvýšila kvalita vytříděného materiálu, protože to, co nastavíme do počítače, se nám přesně vytřídí,“ popsal Rozmánek.

Cílem je tak díky kvalitním sazenicím zajistit následně i lepší kvalitu vzrostlých stromů v lesích. Za den tak v lesní školce zkontrolují osmdesát tisíc kusů sazenic.