První ostravský superpočítač Anselm dosloužil. Stane se exponátem na výstavě

První ostravský superpočítač nazvaný Anselm po sedmi letech ukončil svůj provoz. Z centra při Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava, kde se podílel na stovkách výzkumných projektů, se přestěhoval do Světa techniky v Horních Vítkovicích. Bude součástí připravované expozice Svět civilizace.

Superpočítač Anselm od společnosti Atos byl spuštěn v roce 2013 a od té doby byla jeho výpočetní kapacita k dispozici českým i zahraničním vědcům. „Za dobu svého provozu na něm bylo spuštěno přes dva a půl milionu výpočetních úloh v rámci více než sedmi set výzkumných projektů,“ řekla mluvčí univerzity Petra Halíková. Dodala, že projekty se týkaly například oblastí jako materiálové vědy, výpočetní chemie, biověda či inženýrství.

Šlo o první systém v superpočítačovém centru IT4Innovations. První tři roky byl umístěn do provizorních kontejnerů v areálu Vysoké školy báňské a následně přesunut do datového sálu nové budovy IT4Innovations.

Video Ostravský superpočítač to už má spočítané. Po sedmi letech vědeckých výpočtů míří do muzea
video

Ostravský superpočítač to už má spočítané. Po sedmi letech vědeckých výpočtů míří do muzea

Zdroj: ČT24

Jméno Anselm získal superpočítač podle jednoho z prvních hlubinných černouhelných dolů na Ostravsku, který pojmenoval jeho majitel Salomon Mayer von Rothschild po svém synovi.

Do starého železa Anselm ještě nepatří

I když Anselm opustí datový sál IT4Innovations, do starého železa nemíří. Superpočítač najde další uplatnění v expozici Svět civilizace, která bude otevřena v dubnu 2021.

„Anselm v našem centru odvedl skutečně obrovský kus práce, spočítal velké množství zajímavých projektů, a byl tak oporou pro výzkumnou komunitu v České republice. Když něco starého končí, tak něco nového začíná, a tak zatímco Anselm míří do pomyslného křemíkového nebe, jeho nástupce, superpočítač Barbora, je v plné síle a využití ze stran našich uživatelů,“ řekl ředitel superpočítačových služeb IT4Innovations Branislav Jansík.

V centru zároveň začala instalace nejvýkonnějšího superpočítače v Česku, který dostal jméno Karolina. Zprovozněn bude v první polovině roku.