Na kůrovce jen oloupáním stromu. Lesníci si stěžují na podmínky v Boubínském pralese

2 minuty
Reportáž: Lesníci kritizují možnosti kácení na Boubíně
Zdroj: ČT24

Správa šumavského národního parku zpřísnila podmínky pro likvidaci kůrovce v rezervaci na Boubíně –⁠ paradoxně proto, že se ho z pralesa šíří více než v předchozích letech. Park se totiž obává přílišných zásahů člověka do vzácné zóny a umožňuje prakticky jen oloupání kůry u stojících stromů. Lesníci kontrují, že omezení značně ztěžují boj s broukem.

Už před rokem Lesy ČR jako správce rezervace usilovaly o výjimku na plošné kácení v Boubínském pralese. Národní park však tento požadavek zamítl a nyní zpřísnil i podmínky pro zásahy.

„Doposud platilo rozhodnutí z roku 2015. Podle něho se mohlo zasahovat proti kůrovci nejrůznějšími způsoby od pokácení a odvozu dříví až po loupání kůry napadených stojících stromů na téměř 90 procentech rezervace,“ uvedla vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Šumava Silvie Havlátková.

Nové rozhodnutí nařizuje, že na vrcholu Boubína se může zasahovat proti kůrovci v podstatě pouze metodou loupání kůry stojících stromů. Rozloha Boubínské rezervace je přibližně 670 hektarů. Na polovině této plochy musí zůstat stromy po pokácení ponechané na zetlení.

„Tímto rozhodnutím se rezervace chrání tak, aby samovolný vývoj, který již probíhá, mohl pokračovat bez přímých lidských zásahů dále. Jsou zde ale také místa, která byla člověkem zásadně pozměněna, a v těch jsme volili takové druhy zásahů, aby nedocházelo k poškozování ekosystémů a zároveň mohla být účinně tlumena gradace kůrovce do okolních hospodářských lesů,“ dodala Havlátková.

Výhrady lesníků

Kůrovec se sice totiž množí hlavně v bezzásahové zóně, odtud se ale šíří do sousedního hospodářského lesa. A lesníci proto k rozhodnutí správy parku namítají, že omezuje jejich možnost s kůrovcem bojovat.

„Nám to ztěžuje naši akceschopnost, naši rychlost, je třeba, pokud dojde k velkému šíření lýkožrouta, najmout větší množství výrobních kapacit,“ komentuje Ladislav Řezník z Lesního závodu Boubín nutnost odstraňovat kůru ze stojících stromů – na místo kácení.

Oloupání třicet metrů vysokého stromu trvá třeba dvě hodiny. Důvodem omezení těžby je ochrana hnízdících ptáků a již zmíněná snaha o bezzásahovou krajinu. O přísnější podmínky těžby na Boubíně usilovaly i některé ekologické organizace. Výjimku, kterou naposledy vydal park pro likvidaci kůrovce a která dávala lesníkům větší možnosti zásahu, kritizovalo především Hnutí Duha.

Boubínský prales je třetí nejstarší přírodní rezervace v České republice. Vyhlášena byla v roce 1858. Boubínský prales tvoří kombinace buků, smrků a jedlí a je nejzachovalejším zbytkem původních rozsáhlých šumavských smíšených horských lesů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Teplotní rekordy padaly třetí den v řadě

V Česku třetí den po sobě padaly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo ve Vimperku, a to 14,1 stupně. Na západě Čech ale bylo ještě ráno pod nulou a hasiči dokonce kvůli silné ledovce a nehodám uzavřeli silnici nedaleko Kraslic. V Praze teploty šplhaly k deseti stupňům. Do ulic tak vyrazili správci zeleně, kteří prořezávali stromy nebo uklízeli zbytky spadaného listí. Vysoké teploty by v části Česka měly vydržet minimálně do čtvrtka. Na Moravě a ve Slezsku by místy mohlo být až čtrnáct stupňů Celsia.
před 7 hhodinami

Nemocných v Česku výrazně přibylo, šíří se hlavně chřipka

Nemocných s infekcemi dýchacích cest za týden přibylo o třicet procent, minulý týden jich bylo 1940 na sto tisíc obyvatel. Ještě více stoupl počet dětských pacientů ve školním věku, za týden o polovinu. V tiskové zprávě o tom informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). V Česku tak podle něj dál pokračuje celoplošná epidemie, přibývá hlavně nemocných s chřipkou. Podle údajů ministerstva zdravotnictví stoupl asi o pětinu také počet záchytů covidu-19, případů bylo asi 540 za týden. Výrazně ale zároveň přibylo testovaných.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Spadla část poslední budovy liberecké Textilany

V Liberci se v pondělí odpoledne zřítila část poslední z budov bývalé textilní továrny Textilana, kde o Vánocích zemřeli při požáru dva lidé. Objekt prohledali kynologové pražské městské policie se psy, uvnitř nikoho nenalezli. Budovu, jež stojí na soukromém pozemku, bude nutné zbourat.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Soud v Liberci v kauze zneužívání dívek uložil muži 10,5 roku vězení

Krajský soud v Liberci v pondělí uložil v případu zneužívání dívek trest 10,5 roku vězení čtyřiačtyřicetiletému Vojtěchu Rydvalovi. Dvě dívky znásilnil, bil a mučil. Jedné bylo méně než patnáct let. Rydval byl odsouzen za znásilnění, zbavení osobní svobody a nedovolené ozbrojování, hrozilo mu dvanáct let. Soud mu zároveň nařídil ochranné sexuologické léčení v ústavní formě.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Škoda představila první tramvaj 52T pro Prahu

První téměř hotovou tramvaj Škoda ForCity Plus 52T pro Prahu představila v pondělí v Plzni Škoda Group. Firma podepsala s pražským dopravním podnikem (DPP) v prosinci 2023 kontrakt na dvě stě tramvají za 16,6 miliardy korun. DPP se zavázal nakoupit čtyřicet vozů, prvních dvacet letos a dalších dvacet vozů do konce příštího roku. První cestující by tramvaje měly svézt ještě letos.
před 15 hhodinami

MemoMap odhaluje omezení Židů v Praze za války

Projekt MemoMap umožňuje si virtuálně připomenout hrůzy druhé světové války. Díky aplikaci mohou uživatelé sledovat, kde Židé v Praze bydleli, kde a za co byli zatýkáni a kam jít z nařízení nacistů nesměli. V metropoli šlo o více než sto míst – například veřejné budovy, parky, zahrady či náměstí. Autoři projektu se chystají zmapovat také další místa v Česku, a osudy Židů tak přiblížit i mladé generaci.
před 20 hhodinami

Ploty v okolí D1 jsou opět poničené

Modernizace dálnice D1, která skončila před více než třemi lety, zahrnovala i nové ploty v jejím okolí – ty jsou však už na některých místech zase poničené nebo povalené. Ochranáři situaci monitorují a se silničáři jednají. Chtějí, aby ohrazení nekopírovalo hranice pozemků Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), ale spíš samotnou dálnici. Chybějící ploty si totiž vybírají svou daň – v místě, kde teď nejsou, například před měsícem srazil řidič vlka.
před 21 hhodinami

Zájem o obor roste, truhlářů ale ubývá

Výrobců nábytku ubývá. Týká se to i města, které právě tento obor proslavil. V Lišově na Českobudějovicku od 90. let postupně končí všechny historicky významné továrny a klesá i počet truhlářských učňů. Jinde přitom zájem roste, stejně jako poptávka po tomto řemesle. Počet absolventů se za poslední tři roky zvýšil z devíti set na dvanáct set.
26. 1. 2025
Načítání...