Za ubití matky soud uložil výjimečný trest 23 let

Výjimečný trest 23 let ve věznici se zvýšenou ostrahou uložil Krajský soud v Plzni dvaapadesátiletému Vlastimilu Šustkovi z Mariánských Lázní za loňskou vraždu matky. Čtyřiasedmdesátiletou ženu podle rozsudku zabil zvlášť surovým a trýznivým způsobem, když ji v dubnu v bytě mlátil a kopal do hlavy a těla. Žena kvůli těžkým zraněním následně zemřela v nemocnici. Rozsudek není pravomocný.

Šustkovi původně hrozilo za vraždu osmnáctileté vězení, vzhledem k charakteru útoku soud skutek překvalifikoval do přísnější sazby, kde mohl udělit výjimečný trest, tedy i doživotí.

„Je zřejmé, že útok byl vedený na zvlášť zranitelnou oběť, osobu ve věku 74 let. Musela dlouhou dobu vnímat jednání, kterého se na ní její syn dopouští,“ konstatoval soudce. Přísnější trest zdůvodnil i tím, že Šustkova náprava je zvlášť ztížena. Nenapravily ho ani předchozí tresty, které si za násilné chování odpykal.

Soud měl vynést rozsudek v lednu, kvůli Šustkově zdravotní indispozici jednání odročil, další vyhlášený termín zrušila opatření kvůli koronaviru. Šustek se k soudu dostavil, hlasitě si stěžoval, že mu není dobře a že v jednací síni nechce být. Verdikt proto soud vynesl v jeho nepřítomnosti. 

Omámen alkoholem a opiáty, ale trestně odpovědný

Šustek, který byl v minulosti několikrát trestaný za násilné činy, podle soudu loni 11. dubna večer z nezjištěné příčiny napadl svou matku. Ve spisu se uvádí, že ji bil a kopal do hlavy a těla, hlavou ji i několikrát uhodil o zem. Způsobil jí kromě jiného otok mozku a krvácení do mozku, zlomil čelist a další kosti hlavy, žebra či hrudní kost. I přes péči lékařů v plzeňské nemocnici žena dva dny poté zemřela.

Šustek se na policii původně bránil, že zranění si matka způsobila sama pádem v opilosti, u soudu později řekl, že byl omámen alkoholem a opiáty a nic si z večera nepamatuje. Podle znalců byl ale v době spáchání skutku příčetný a orientovaný v prostoru a čase. Byl trestně odpovědný, i když byl ovlivněn alkoholem a opiáty. Podle soudu si musel být vědom toho, co může svým jednáním způsobit.

Na křik a rány v bytě upozornil policii soused, který je slyšel přes zeď. Když před ním Šustek zabouchl dveře a nedovolil mu promluvit s matkou, zavolal policii. Přijeli ale strážníci, kterým nikdo neotevřel, takže odjeli. Sousedovi to nedalo a volal na policii znovu, státním policistům po delším bouchání Šustek dveře otevřel. V bytě našli v kaluži krve seniorku a jejího syna ihned zadrželi.