Na místo upozornil pracovníky Muzea Komenského mladý amatérský archeolog Tomáš Melich, který tam našel několik bronzových předmětů. Vědci pak pomocí detektoru kovů našli jádro bronzového pokladu.
„Pak jsme provedli mikrosondáž, která v hloubce pouhých třiceti centimetrů odkryla orbou částečně poškozenou větší keramickou nádobu. Okraj, hrdlo a částečně i stěny keramické nádoby byly v minulosti zemědělskou činností zničeny a rozvlečeny spolu s několika bronzovými předměty od místa původního uložení,“ popsal archeolog Muzea Komenského v Přerově Zdeněk Schenk.
Poklad čeká analýza v laboratoři
Archeologové ocenili, že jim muž nález včas ohlásil a umožnil jim tak odborné odkrytí a dokumentaci okolí. „Celou nádobu s bronzovými předměty jsme zajistili a neporušenou ji vyzvedli a převezli do laboratoře našeho muzea,“ popsal Schenk.
V laboratoři bude nález podroben odborným analýzám. „Obsah nádoby postupně vybereme a teprve na konci budeme moci říci, kolik bronzových předmětů depot obsahoval, jakou mají skladbu a strukturu a umožní nám přiblížit i přesnější dataci,“ vysvětlil archeolog.
Bronzový poklad byl do země uložen v pozdní době bronzové (1000 až 750 př. n. l.). Uložení keramické nádoby s bronzovými předměty mělo podle nich nejspíše kultovní význam spojený s některým z rituálů, které tehdejší obyvatelé praktikovali. Přesné místo nálezu zatím nechtějí archeologové z preventivních důvodů uvádět. „V době současného nouzového stavu v nás tento objev vyvolal doslova pozitivní vlnu nadšení,“ dodal i za kolegy Zdeněk Schenk.