Šumperská nemocnice si jako jediná v Česku chirurgické nástroje nekupuje, ale pronajímá

Šumperská nemocnice jako jediná v Česku a také v celé střední a východní Evropě přestala nakupovat chirurgické nástroje a pronajímá si je přímo od výrobce. To podle vedení zdravotnického zařízení přispěje ke zkrácení průběhu operací i k nižšímu riziku infikování pacienta. Servis pomůcek i jejich výměnu bude zajišťovat německá firma, která nástroje distribuuje. 

První operační zákrok s novými nástroji provedli lékaři ze šumperské nemocnice poprvé ve čtvrtek, šlo o operaci pravé kyčle. Přitom ještě o den dříve používali nůžky, kleště nebo skalpely, které byly staré i několik desítek let. Jejich kvalita už podle vedení nemocnice nebyla nejlepší, což bylo dáno počtem operací i následnou sterilizací. 

„Nové nástroje jsou lehčí, jde to změřit. Jsou hezčí, neopotřebované a ta povrchová úprava je antikorozní,“ řekl o nových pomůckách primář ortopedického oddělení šumperské nemocnice Ján Debre. 

Nástroje, které lékaři začali používat, však nemocnice nekoupila. Má je pronajaté od německého dodavatele na dobu šesti let. Podle redaktora ČT Martina Laštůvky má každý nástroj svůj QR kód, díky kterému se pozná, kdo s ním operoval a jak často se používá.

Tento systém by měl zabránit nadměrnému zatěžování některých chirurgických nástrojů. To, že se některé nástroje používaly nepřiměřeně často, potvrdil i primář šumperské ortopedie. „Přišla sestřička a chmátla po tom, co bylo třeba nahoře, a neřešila, jestli to má křivé,“ popsal Debre.

Výrazně nižší riziko infekce

Díky novému vybavení operačních sálů by se měly samotné zákroky zrychlit a tím pádem i snížit riziko možné infekce u pacienta. Dříve mohli šumperští lékaři používat asi pět tisíc nástrojů, některé však měly podobnou funkci. Jejich počet se tak snížil na zhruba 3200 kusů. 

Šumperská nemocnice si nástroje pronajala na šest let a zaplatila za ně řádově několik milionů korun. V ceně má i servis nebo výměnu poškozených pomůcek.