Názorové neshody rozložily koalici v Praze 1. O budoucnosti se rozhodne na úterním zastupitelstvu

V první městské části se rozpadla radniční koalice. Uskupení My, co tady žijeme (KDU-ČSL, STAN, Iniciativa občanů) vypovědělo koaliční smlouvu s Prahou 1 Sobě, Piráty a Zelenou pro jedničku. Důvodem je dlouhodobý názorový nesoulad mezi politickými subjekty, vyplývá z textu výpovědi. Koalice vedená starostou Pavlem Čižinským (Praha 1 Sobě) tím ztrácí většinu v zastupitelstvu a je možné, že na úterním jednání zastupitelstva současné vedení městské části skončí. Čižinský uvedl, že chce se zastupiteli jednat a zabránit „návratu starých pořádků“.

Starosta Prahy 1 Pavel Čižinský
Zdroj: ČTK Autor: Michaela Říhová

„Vnímáme, z našeho pohledu neuspokojivě, dlouhodobý, a bohužel prohlubující se, názorový nesoulad,“ stojí ve výpovědi. Má se týkat například dokončení privatizace bytů, grantů na obnovu domovního fondu, zvyšování nájemného, personální situace na úřadě, obecného pohledu na soukromé vlastnictví a podnikání, a především způsobu řízení chodu úřadu.

Pod výpovědí je podepsán první místostarosta Petr Hejma za STAN, Michal Caban z Iniciativy občanů a Petr Burgr za KDU-ČSL. Čtvrtý člen klubu My, co tady žijeme Martin Kotas z něj vystoupil.

„Výpovědní doba je podle smlouvy jeden měsíc, během kterého uděláme všechno pro udržení současné koalice. Výpověď koaličního partnera rozhodně bereme velmi vážně. Vyslechneme si podrobně jeho návrhy a budeme společně hledat řešení,“ uvedl starosta Čižínský.

Doplnil, že chce udělat všechno pro to, aby zabránili „návratu starých pořádků“. „Tedy aby se do vedení městské části vrátili trestně stíhaní zastupitelé ODS a TOP 09, kteří na Praze 1 reprezentují to nejhorší, co se v uplynulých volebních obdobích dělo a čemu se voliči v posledních volbách jasně postavili,“ sdělil. Narážel tím na fakt, že někteří opoziční zastupitelé čelí stíhání v souvislosti s prodejem bytů v minulém volebním období.

Hejma: Reprezentujeme střední třídu

V podobném duchu jako Čižinský se vyjádřil zastupitelský klub Pirátů, podle kterého není situace finální. S tím ale nesouhlasí Hejma, který v dalších koaličních jednáních moc smysl nevidí. „Nevím, co by se ještě dalo dalšího vymyslet,“ řekl.

Dodal, že do klubu My, co tady žijeme vstoupili zastupitelé TOP 09 a dále budou postupovat společně. „Musíme si probrat všechny varianty, samozřejmě nabídky ke spolupráci od ostatních stran máme,“ řekl. Doplnil, že také nestojí o „návrat starých pořádků“.

Klub podle Hejmy na problémy upozorňoval dlouho, ale řešení se i přes snahy nenašlo. „Stav na radnici je podle našeho názoru katastrofální, lidé nám chtějí odcházet. Bohužel se projevuje nezkušenost, o které jsme věděli, ale přece jenom už to trvá rok,“ uvedl.

Sdělil, že jejich uskupení je středo-pravicové a reprezentuje střední třídu, která například podniká či jezdí auty, což se neslučuje s některými kroky ostatních stran. Zmínil také podezření, že někteří zastupitelé koaličních partnerů nebydlí v Praze 1.

Otevřený dopis kolegům

Diskuse o fungování koalice v Praze 1 v minulých týdnech vyvolal pirátský radní David Bodeček, který odeslal koaličním partnerům otevřený dopis s kritikou dosavadní spolupráce a fungování úřadu městské části. To vyvolalo jednání, na základě kterých minulý týden informoval, že ve funkci radního zůstane. Podle zástupců My, co tady žijeme nicméně jeho výhrady, se kterými se ztotožnili, stále platí a dojednané řešení považují za kosmetické.

Loňské volby v první městské části vyhrála Praha 1 Sobě, která získala šest mandátů v 25členném zastupitelstvu. Druhá byla ODS s pěti křesly a třetí Piráti se čtyřmi mandáty. Volební koalice My, co tady žijeme obsadila rovněž čtyři křesla. TOP 09, která v minulém volebním období vládla společně s ODS a ČSSD, získala tři mandáty. Do zastupitelstva se dostalo ještě ANO se dvěma křesly a Zelená pro jedničku s jedním.

Pokud by se uskupení My, co tady žijeme dohodlo s dosavadní opozicí, mohla by mít tato koalice v zastupitelstvu většinu. O tom se bude s největší pravděpodobností rozhodovat na zastupitelstvu, které se koná v úterý od 16:00.