Lidé chtějí „zasypat“ ministerstvo štěrkem. Budou ho v dopisech posílat na protest proti těžbě u Moravského Písku

Lidé z Hodonínska a Břeclavska chtějí netradiční formou vyjádřit nesouhlas s chystanou těžbou štěrkopísku u Moravského Písku. Na ministerstvo životního prostředí budou posílat dopisy se štěrkem. Báňský úřad se souhlasem ministerstva totiž místo pro štěrkovnu stanovil, teď by měl rozhodnout o odvolání obcí.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Stovky dopisů naplněných štěrkem zamíří na ministerstvo životního prostředí

Třináct let obyvatelé obce vyjednávali nebo psali petice, ale zatím neúspěšně. Teď chtějí na protest proti souhlasu úřadu s plány těžařů ministerstvo zahltit dopisy se štěrkem. „Poslední tři roky to vypadá, že se blížíme tomu špatnému konci, tomu chceme zabránit,“ řekla starostka obce Tvarožná Lhota Martina Bílová (nez.)

Spolek Za vodu pro lidi připravil na sobotu happening v přístavišti Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou. Organizátoři tam budou rozdávat výzvu i balíček štěrku.

„Množství dopisů se štěrkem musí být nepřehlédnutelné, a také bude, protože sypká sloučenina se na úřadě musí evidovat zvláštním způsobem – a ministerstvo to nebude mít zrovna snadné.“

Výzva spolku Za vodu pro lidi na Facebooku

Starostové se bojí ohrožení zdroje vody

Spor se vede o pole mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem. Pod ornicí je v zemi štěrk, který by vystačil na čtyřicet let těžby. Půl kilometru odtud je ale podzemní jezero s pitnou vodou pro celý region a podle starostů by ho těžba mohla ohrozit.

„ Záměr splňuje legislativní požadavky na ochranu životního prostředí, neohrožuje zdraví obyvatelstva a nepřináší negativní vlivy nad rámec platných limitů.“

Studie vlivu na životní prostředí (2015)

Debatu o těžbě štěrku provází seriál protichůdných rozhodnutí. Těžit se má u Uherského Ostrohu, tedy ve Zlínském kraji. Jeho hejtmanství ani hygienici s tím problém nemají. Jímací území na vodu je ale v Moravském Písku, v kraji Jihomoravském. Tady naopak krajský úřad ani hygienická stanice s těžbou nesouhlasí.

Firma Český štěrkopísek je jiného názoru. „V České republice existuje minimálně patnáct srovnatelných štěrkoven, kde se štěrk těží v obdobných podmínkách, to znamená v blízkosti vodního zdroje. A k žádným negativním vlivům nedochází,“ řekl už dříve právní zástupce společnosti Pavel Josefus.

O odvolání 57 vesnic proti souhlasu s těžbou bude rozhodovat báňský úřad, dopisy se štěrkem chtějí starostové vrátit do hry i ministerstvo životního prostředí. Tím spíš, když jeho letošní prioritou je boj se suchem. Místu, kde se má těžit, se totiž říká Moravská Sahara.