Kvůli přemnoženým hlodavcům přibývá zmijí. Nebezpečí hrozí lidem a hlavně domácím zvířatům

V Česku přibývá zmijí. Podle odborníků to může být i kvůli přemnoženým hlodavcům, kteří tvoří velkou část potravy těchto plazů. Obezřetní by měli být starší nebo nemocní lidé, alergici a také malé děti. Kromě lidí jsou však v ohrožení také psi. Veterináři v posledních dnech hlásí výrazný nárůst případů, největší nebezpečí hrozí malým plemenům.

Zmije obecná je plaché zvíře, a pokud může, člověku se vyhne. V Česku platí za kriticky ohrožený druh plaza, v poslední době se jí však daří – a to zejména kvůli dostatku potravy, kterou tvoří hlavně hlodavci. 

Současně s tím ale v republice ročně dochází k desítkám případů uštknutí; například v Moravskoslezském kraji ročně ošetří v nemocnicích zhruba deset pacientů po kousnutí od zmije.

Za posledních dvacet let na následky uštknutí v zemi nikdo nezemřel, jed zmije pro zdravého dospělého člověka ani není smrtelně nebezpečný. Důležité však je, aby lidé po uštknutí postupovali správně. V žádném případě by neměli ránu nijak zaškrcovat nebo vysávat jed. 

„Končetinu je pouze nutné znehybnit a zavolat si lékařskou pomoc,“ řekl člen Horské služby v Beskydech Radan Jaškovský. 

Častěji zasahují veterináři

Zmije obecná je nebezpečná hlavně pro malé děti a také zvířata, problémem totiž může být nízká hmotnost. „Je to někdy velmi závažný stav. Psi mají různé hmotnostní spektrum, jinak se s uštknutím vypořádá šedesátikilový pes a jinak tříkilová čivava,“ řekla veterinářka Jana Kouřilová. 

Uštknutí podle veterinářů vede nekrózám tkání nebo k velkým otokům. Terapie, při které odborníci zvířatům podávají protilátky, je tak někdy velmi zdlouhavá a pro zvířata bolestivá. 

Poznávací znamení – oči

V Moravskoslezském kraji je možné zmiji obecnou potkat prakticky všude, v polohách do pěti set metrů nad mořem se však vyskytuje málo. Častěji je to právě v Beskydech. Zmije potřebují dostatek slunečního svitu a vlhkosti, objevují se tak na prosluněných horských stráních. 

Lidé si zmiji často pletou s užovkou, která je neškodná. Typickým znakem zmije je například klikatá čára na hřbetní části těla, ani to ale není pravidlem. Někteří jedinci jsou totiž velmi tmaví a na jejich těle už čára vidět není.

Důležitější je sledovat oči. „Když plazu pohlédnete do očí, tak podle svislých štěrbinových zorniček poznáte, že se jedná o zmiji. Všechny užovky mají zorničky kruhové,“ doplnil herpetolog Pavel Konečný. 

  • Zmije obecná žije na většině území Evropy a Asie. Je jediným jedovatým hadem v Česku. Její jed je vysoce účinný na malé hlodavce, je ho však velmi málo a za normálních okolností pro člověka není nebezpečný. 
  • Zmije vyžaduje dostatek slunečního svitu a vlhkosti. Obvykle jde o nočního tvora, který se přes den ukrývá nebo vyhřívá na slunci. Potravu loví v noci, horská populace zmije i přes den. Výskyt v nížinách je ojedinělý. 
  • Dospělé samice dorůstají délky 60 až 75 centimetrů, samci většinou do šedesáti centimetrů. Největší jedinci (téměř vždy samice) mohou měřit až okolo jednoho metru, jedná se však o výjimky.
  • Zmije obecná je v České republice zvláště chráněna jako kriticky ohrožený druh.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 5 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 6 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 10 hhodinami

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 16 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 21 hhodinami

Ve Šternberku na Olomoucku se tvoří mnohakilometrové kolony kvůli opravě silnice

Ve Šternberku na Olomoucku se kvůli opravě silnice první třídy tvoří několikakilometrové kolony, řidiči nabírají i více než hodinové zpoždění. Ředitelství silnic a dálnic trasu nechává opravit kvůli poškozenému asfaltu. Nepříjemnosti tak řeší i některé místní firmy a stovky jejich zaměstnanců. Městu zatím chybí obchvat, který by se měl začít stavět za rok.
16. 4. 2025

Dohra po požáru. Za nelegální zahrádku v Mostě padla pokuta 20 tisíc, píše MfD

Za nepovolenou restaurační zahrádku v Mostě, kde si lednový požár vyžádal sedm obětí, padla pokuta dvacet tisíc korun. Sankce za černou stavbu přitom mohla být až milion, přestupek je ale po šestnácti letech, kdy přístřešek u restaurace stál, promlčený, napsala středeční Mladá fronta DNES (MfD). Stavební úřad v prohlášení uvedl, že pokuta je za užívání stavby bez kolaudačního rozhodnutí.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Soud odmítl dvě dohody o vině a trestu v kauze Dozimetr

Obvodní soud pro Prahu 9 neschválil dohody o vině a trestu uzavřené mezi státním zástupcem a podnikateli Pavlem Dovhomiljou a Zakaríou Nemrahem viněnými v kauze Dozimetr. U prvního z mužů považoval trestní senát vedený soudcem Jakubem Krieblem navrhovaný peněžitý trest ve výši milion korun za příliš mírný, dohodu s druhým zamítl z formálních důvodů. Navrhovaný třímilionový trest u Nemraha je podle něj přiměřený. Oba podnikatelé se k trestné činnosti v kauze přiznali.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025
Načítání...