Úřad povolil stavbu nové plavební komory na Vltavě u Dětského ostrova. Magistrát se chce odvolat

Zvláštní stavební úřad pražského magistrátu povolil stavbu nové plavební komory u Dětského ostrova na Smíchově. Se stavbou, kterou chystá státní podnik Povodí Vltavy, přitom nesouhlasí vedení pražského magistrátu, stejně jako městské části Praha 5 a Praha 1. Zástupci všech tří samospráv už dříve avizovali, že v případě povolení stavby proti rozhodnutí podají odvolání.

Plavební komora v Praze
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

Podle rozhodnutí disponovalo Povodí Vltavy závaznými stanovisky magistrátních odborů a dalších institucí, podle kterých je stavba v souladu s pražským územním plánem, památkovou ochranou či hygienickými předpisy. Státní podnik novou komoru odůvodňuje nedostatečnou kapacitou té stávající a na projektu trvá.

„Nová plavební komora znamená jednoznačné přínosy pro plavbu i pro obyvatele centra Prahy. Dojde ke zkrácení doby proplavení lodi a tím ke snížení množství exhalací, které lodní motory vypouští do ovzduší,“ řekl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Dalším pozitivem podle něj bude i zapojení komory do ochrany před povodněmi, a to konkrétně urychlením přemístění lodí do ochranného přístavu na Smíchově.

Stavbu loni zamítl stavební úřad Prahy 5, povodí však mohlo ještě požádat vodoprávní úřad na magistrátu. Oba úřady spadají pod státní správu a politici na ně nemají mít vliv. 

Námitky proti stavbě začátkem tohoto roku podala Praha 1, Praha 5, Klub Za starou Prahu, spolek Zdravý rozum a Český svaz stavebních inženýrů. Úřad ovšem všechny označil za nedůvodné.

Vedení Prahy se bojí hluku i nadměrného znečištění 

Pražští radní tento týden vyjádřili usnesením nesouhlas se stavbou komory, stejně jako už předtím radnice obou přímo zainteresovaných městských částí. Vedení Prahy také schválilo text memoranda s Prahou 1 a Prahou 5, ve kterém se všechny tři strany zavazují, že využijí všechny zákonné prostředky k tomu, aby stavbě zabránily. Proti povolení se teď mohou odvolat do patnácti dní u ministerstva zemědělství.

Podle samospráv povede stavba nové komory k vyššímu provozu velkých lodí, který je už nyní v centru Prahy nadměrný – stávajícím smíchovským zdymadlem projíždí ročně zhruba osmadvacet tisíc lodí.

„Vedení města považuje Vltavu za veřejný prostor. Tu část, kde by vznikla nová komora, považujeme za ikonické místo Prahy, genia loci, odkud je nádherný výhled na Hradčany, Petřín. A tam by se umožnilo, aby projížděly nebo otáčely se velké parníky. Obávám se, že to, co v Praze sto let chráníme, by zmizelo.“

Petr Hlubuček (STAN)

náměstek pražského primátora

Náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN) řekl, že už se připravuje odvolání za město. „Za nás ho bude podávat Institut plánování a rozvoje a máme na to od předvčerejška 15 dní,“ uvedl. Memorandum s městskými částmi podle něj zatím podepsáno nebylo a mělo by se tak stát co nejdříve. Má však spíše deklarativní povahu a odvolání musí každá ze samospráv podat zvlášť.

Plán se proti rozhodnutí odvolat potvrdily i obě městské části. „Rozhodnutí jsem ještě nečetl, ale určitě dáme odvolání a použijeme případně i všechny další právní prostředky k zabránění vybudování druhé plavební komory,“ oznámil starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě). Podobně se na facebooku Prahy 5 vyjádřil její radní pro dopravu Jan Panenka (ODS).

/*json*/{"map":{"lat":50.07833500071265,"lng":14.409090600000013,"zoom":16,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.07894085800324,"lng":14.4084576294498,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

S odporem samospráv ovšem nesouhlasí předseda představenstva společnosti Vodní cesty a bývalý šéf Ředitelství vodních cest Jan Skalický. „Malá komora naopak odlehčí provozu ve stávající komoře, která je nejvytíženější městskou komorou v Evropě,“ podotkl. Samosprávy podle něj matou veřejnost nepravdivými informacemi a jejich postoj označil za politický omyl.

Nová plavební komora má být 55 metrů dlouhá, 11 metrů široká a má být umístěna na opačné straně Dětského ostrova než ta stávající. V případě, že povodí získá pravomocné povolení, by stavba měla trvat dva až tři roky a podle dokumentace k územnímu rozhodnutí by vyšla zhruba na 530 milionů korun.