Na jihu Čech hasiči kvůli dešti evakuovali několik rodin. Hrozilo, že praskne hráz rybníka

Prudký déšť zaměstnal v sobotu večer hasiče na jihu Čech, kteří měli do půlnoci asi 30 zásahů. V Chlumanech na Prachaticku evakuovali hasiči 15 lidí, jejich domy zalila voda z rozvodněného potoka a z rybníka. Jeho hráz se ale nakonec neprotrhla. Hasiči čerpali také vodu ze sklepů a odklízeli popadané stromy. 

V Chlumanech se lidé, jimž voda zalila domy, ubytovali u sousedů. Jedna vytopená rodina odjela do Volar. „Dvě rodiny se mohly vrátit v noci domů, protože voda opadla. Záplavy byly na dvě části: potok vytopil dvě rodiny, ty ale nebyly evakuované, ty si to ještě rychle vyklidily. Ale hráz rybníka způsobila, že se evakuovaly tři rodiny. Hráz ale nepraskla a mohly se vrátit domů,“ uvedla starostka obce s 307 obyvateli.

Dalším lidem v Chlumanech způsobil prudký déšť škody na zahradách. „Pršelo asi jeden a půl hodiny v kuse, ale pěkně a zničehonic,“ doplnil velitel Sboru dobrovolných hasičů Chlumany František Kotrc.

Bouřky už jenom ojediněle

Jihočeští hasiči měli nejvíce práce v sobotu po deváté hodině večer. Pětkrát čistili silnice od naplavené zeminy a bahna, například v obcích Čkyně, Žárovná a Radhostice. Třináctkrát čerpali vodu ze sklepů a ucpaných kanálů, v Netolicích, Vitějovicích, Lazišti i jinde. Odklízeli popadané stromy, monitorovali potoky.

Podle meteorologů bude v neděli v jižních Čechách zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Srážky budou postupně ustávat a oblačnost ubývat. Nejvyšší denní teploty budou 21 až 24 stupňů.