Památník, nebo domácnost? Mahenova vila se po rekonstrukci otevře veřejnosti

Po osmiměsíční rekonstrukci se v Brně opět otevře Mahenův památník. Vila dostala nové podlahy a elektroinstalaci, dobový nábytek se dočkal repase. Lidé tam na jaře najdou vedle knihovny také expozici s fotografiemi, dopisy a dalšími předměty ze života Jiřího Mahena.

Pracovna Jiřího Mahena před rekonstrukcí
Zdroj: Knihovna Jiřího Mahena v Brně

Mahenův památník získal vilu v Masarykově čtvrti po smrti manželky Jiřího Mahena Karly. Dvacet sedm let neprošly prostory výraznou rekonstrukcí, až nyní. „Šlo nám taky o to, tu vilku vrátit do doby dvacátých, třicátých let, aby lépe vypovídala o životě Mahenů,“ řekla Libuše Nivnická z Knihovny Jiřího Mahena. Návštěvníci by se podle ní měli v domě cítit jako u Mahenů doma.

Většina původního mobiliáře se v domě zachovala. „Klíčový prvek je pracovní stůl. Ceníme si toho, že stopa Jiřího Mahena je tady stále živá. Na stole je vidět, že se na něm opravdu pracovalo,“ popsala Libuše Nivnická.

Video Libuše Nivnická popisuje prostory
video

Libuše Nivnická popisuje prostory

Zdroj: ČT24

Tradiční artefakty doplní moderní technologie

Řemeslníky v těchto dnech vystřídali pracovníci knihovny, kteří do místností stěhují knihy, rukopisy nebo třeba dopisy Mahena s přáteli, jako byl Karel Čapek nebo Jaroslav Seifert. Tradiční artefakty budou doplněny moderními technologiemi. Návštěvníci budou mít například k dispozici interaktivní stěnu s tematickými hrami a kvízy. Veřejnosti se Mahenův památník otevře v polovině března.

Jméno Jiřího Mahena nese v Brně nejen památník, ale také Mahenovo divadlo, Klub přátel Mahenovy činohry, Mahenův rybářský spolek nebo Společnost Jiřího Mahena. Mahenův památník k nim patří od roku 1992. Byl vybudován jako připomínka spisovatele v souladu s odkazem Karly Mahenové v domě v Masarykově čtvrti, kde Jiří Mahen bydlel až do své smrti.