Krása měst mizí pod nánosem reklamy. Praha to chce změnit, Znojmo už to zvládlo

2 minuty
Události v regionech: Boj s vizuálním smogem
Zdroj: ČT24

Pražští radní si jako jeden ze svých cílů vytkli boj s vizuálním smogem. Přemíra reklamy a dopravních značek v ulicích degraduje podle architektů a urbanistů veřejné prostranství. Ukázkovým příkladem je centrum Prahy a na radnici Prahy 1 v tom politici z „velké radnice“ našli spojence. Podobný problém řeší i v dalších městech. Nejdál jsou například ve Znojmě nebo v Brně, kde obchodníkům nabízí Manuál dobré praxe reklamy a označování provozoven.

Po Královské cestě spojující Staroměstské náměstí, Karlův most, Malostranské náměstí a Pražský hrad kdysi projížděli panovníci při cestě ke korunovaci. Dnes je spíš přehlídkou nevkusu. Barevnými transparenty, reklamními poutači a zbožím vyhřezávajícím z obchodů na ulici je přeplněná. „Dělají z toho Disneyland a tomu chceme zabránit,“ říká pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha sobě).

Magistrát, městská část ani památkáři ale pro to zatím nemají dostatečnou oporu v legislativě. Třeštíková chce vytvořit komisi pro veřejný prostor složenou z odborníků a zástupců všech, koho se problematika týká.

Starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 sobě) chce postupovat rychleji: „Jde to řešit. My jsme tady teprve tři měsíce, ale najdeme takové formulace do vyhlášek, abychom ty díry, kvůli kterým tady ty různé pandy a rikši jsou, abychom je zacelili a změnili praxi.“

Pražští radní také připravují kompletní analýzu svých prostor v centru města a nové podmínky pronájmů. Obchodům, které nabízejí předražené nebo nevkusné zboží, jako jsou třeba ruské matrjošky, by mohli ukončit nájemní smlouvu. Zachovat se má prodej tradičních českých výrobků, jako sklo nebo porcelán.

Nejlépe se s reklamou perou ve Znojmě a v Brně

Se stejným problémem bojují i další města v Česku. Například v Liberci musí mít žadatel o umístění reklamy v centru povolení od památkové péče i rady města. Historické centrum chrání před reklamou také v Benešově, kde od loňského roku platí nová vyhláška. Reklamní poutače se nyní posuzují podle městského manuálu.

Vůbec nejdále jsou v boji s nepříliš vhodně umístěnými reklamními poutači ve veřejném prostoru ve Znojmě a Brně. Znojmo totiž pokyny pro podnikatele v historickém centru zpracovalo už před více než deseti lety. Městská část Brno-střed pak loni v červnu schválila Manuál dobré praxe reklamy a označování provozoven, který nabízí obchodníkům jako vodítko pro vkusnou reklamu. Dokument není závazný, vedení čtvrti se jím přesto bude řídit při schvalování nových reklam v městské památkové rezervaci.

Nevzhlednou reklamu z ulice se snaží odstranit už téměř rok i Český Krumlov. Pomoci s tím měl nový tržní řád, který na podobu reklamy pamatuje. Zatím se ho ale nepodařilo převést do praxe. Město totiž zjistilo, že k pravidlům přistupuje příliš přísně a nutilo by tak až 80 procent obchodů ke změně vývěsních štítů a výloh. Schvalování žádostí chce rada znovu spustit nejpozději v dubnu. Nevhodná reklama by tak z ulic měla postupně mizet od letošního jara.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
13:03Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
13:22Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 5 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 7 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 10 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 12 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 19 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 21 hhodinami
Načítání...