FN Ostrava má nového ředitele. Jeho předchůdce Machytka rezignoval kvůli sporu se zaměstnanci

Novým ředitelem spory zmítané Fakultní nemocnice Ostrava se od pondělka stal dosavadní náměstek ředitele Petr Vávra. Vystřídal Evžena Machytku, který rezignoval minulý týden. Dočasným vedením nemocnice ho pověřil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). 

Vojtěch se tak rozhodl minulý týden po rezignaci ředitele Machytky. Vávra v pondělí zopakoval, že jeho hlavním cílem je uklidnit dění ve zdravotnickém zařízení. Odstoupení Machytky již dříve požadoval i primátor Ostravy Tomáš Macura a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (oba ANO). 

Vávra podotkl, že se nyní bude snažit v nemocnici zklidnit situaci. „Věřím, že se mi to podaří i ve spolupráci s přednosty klinik. Určitě se chci co nejdříve sejít s vedením Moravskoslezského kraje i města Ostravy, ale prioritou je jednání se zástupci Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Velmi dobře si uvědomuji, že je to pro nás klíčový partner,“ uvedl.

Doplnil, že si je vědom toho, že bez dohody se zástupci fakulty nebude schopen jmenovat přednosty klinik. „Personální změny ale rozhodně neplánuji,“ řekl Vávra. Právě kvůli nim mezi nemocnicí a lékařskou fakultou panují dlouhodobě napjaté vztahy. Vávra uvedl, že jednání s některými přednosty zahájil už během víkendu a chce v nich pokračovat i v tomto týdnu. Stejně tak se chce ještě tento týden setkat s představiteli lékařské fakulty i zástupci kraje a města.

Proděkanka lékařské fakulty Darja Jarošová jmenování Vávry prozatímním ředitelem přijala s určitými obavami, a to kvůli jeho údajným blízkým vazbám s Machytkou.  

„Je všeobecně známou skutečností, že stávající stav, vzniklý činností doktora Machytky v personální oblasti, představuje bezprostřední hrozbu ztráty akreditace a následně ztráty statutu Lékařské fakulty Ostravské univerzity.“

Darja Jarošová

Proděkanka lékařské fakulty

„Pokud by výsledkem dnešní personální změny měly být pouze kosmetické úpravy konzervující stávající stav ve fakultní nemocnici před odstoupením doktora Machytky z funkce ředitele, rozhodně by to konsolidaci vztahů mezi nemocnicí a lékařskou fakultou nijak nepomohlo,“ míní Jarošová.

Přesto je fakulta připravena s Vávrou začít jednat. Jarošová považuje za nutné hlavně zajištění kvalitního vědecko-pedagogického vedení základních klinik a ústavů fakultní nemocnice. 

Machytka nahradil Němečka 

Machytka ve FNO v únoru nahradil ve funkci ředitele někdejšího ministra zdravotnictví za sociální demokracii Svatopluka Němečka, kterého odvolal ministr Vojtěch. Po Machytkově příchodu funkci nečekaně opustil přednosta chirurgické kliniky Igor Penka. Proslýchalo se, že k tomu byl přinucen. Ve funkcích pak skončili přednosta Ústavu soudního lékařství Igor Dvořáček, přednostka Ústavu patologie Jana Dvořáčková a přednosta interny Arnošt Martínek.

Kritika vedení nemocnice vyvrcholila po odvolání přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky Ondřeje Šimetky. Proti této personální změně se ohradili zaměstnanci, odbory, studenti i politici.

Machytka nakonec na funkci rezignoval a ministr rozhodl, že do čela největšího zdravotnického zařízení v regionu se dočasně postaví Vávra. Jeho jmenování se ale nelíbí největší odborové organizaci v nemocnici, která poukazuje na úzké vazby mezi Vávrou a Machytkou. Nevěří, že personální změna povede ke stabilizaci situace.

Vávra je absolventem Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Ve FN Ostrava pracuje od roku 1997. Profesně se zaměřuje na onkochirurgii, hepatální chirurgii a laparoskopii. Působí rovněž na Katedře chirurgických oborů Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Je ženatý a má tři děti.