Veterináři začnou intenzivně kontrolovat vepřové z dovozu. Obávají se dalšího zavlečení afrického moru prasat

8 minut
Státní veterinární správa se zaměří na vepřové ze zahraničí
Zdroj: ČT24

Ve Zlínském kraji se zmírňují opatření proti africkému moru prasat, v Evropě se ale nákaza šíří dál. Státní veterinární správa proto začala intenzivně kontrolovat dovážené vepřové. Zaměří se hlavně na maso z Belgie, Bulharska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska nebo Rumunska, tedy ze zemí, kde nemoc napadla buď domácí, nebo divoká prasata.

Bojovat s dalším zavlečením afrického moru prasat budou veterináři, vepřové maso kvůli nákaze kontrolují i na jihu Moravy. Sami výrobci s tím žádné náklady ani starosti nemají. Státní veterinární správa se o všechno postará sama.

Například z kuřimského závodu Steinex každý den odvezou 22 tun zpracovaného masa. Šunky i párky jsou z 60 procent ze zahraničních surovin. Jaromír Steinhauser s masem pracuje už čtvrt století, kontroly zavedl i vlastní.

„U každého zahraničního masa probíhá samozřejmě vizuální kontrola. Dále se zkontrolují veškeré průvodní doklady o tom, že bylo maso vyšetřeno, že je zdravotně nezávadné,“ popsal Jaromír Steinhauser z firmy Steinex.

Africký mor prasat si sami hlídat nemusejí. „Pro nás to žádná zátěž není. Je to zátěž pouze pro státní veterinární správu. Namátkově přijedou, dvakrát až třikrát v týdnu, odeberou vzorky,“ dodal Steinhauser.

Souhlasí s ním i Karel Pilcik ze společnosti Krásno. „Omezuje nás to lehce, ale není to nic, co bychom nedokázali uřídit,“ řekl.

Kontroly se rozšíří i na země, kde nákazu oficiálně nezaznamenali

Veterináři vždy odeberou vzorek o minimálně 200 gramech. První odběry kvůli africkému moru prasat z kuřimského závodu odvezli v úterý ráno. Testovat se budou ve třech laboratořích v Jihlavě, Praze a Olomouci. Výsledky sice pravděpodobně dorazí už ve středu, čekat na ně ale nemusejí. Šunku z čerstvých kýt začnou vyrábět hned ráno. Pokud by se v mase objevila DNA nákazy, začalo by stahování závadných produktů z trhu.

Vepřového masa je v Česku nedostatek, a proto se ve velkém dováží. Za minulý rok to bylo skoro 264 tisíc tun. Nejvíce masa se do tuzemska nakupuje ze sousedního Německa, poté následuje Španělsko, Polsko a Belgie. Naopak vepřové, které se z Česka vyváží, putuje nejčastěji k sousedům na Slovensko.

Podle Státní veterinární správy se ze zemí s výskytem afrického moru prasat měsíčně dovezou až 4 tisíce tun masa. Veterináři je dosud testovali namátkově, od začátku října ale kontroly zintenzivní. Zaměřit by se měli také na vepřové, které do Česka putuje ze zemí bez prokázaného výskytu nákazy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Vsetínsku postaví fotbalové hřiště neobvyklá firma. Ředitelství silnic a dálnic

Ředitelství silnic a dálnic staví obvykle silnice, dálnice nebo mosty, ale v Jablůnce na Vsetínsku ho čeká nová zkušenost. Vybudovat fotbalové hřiště. Náhradou za to, které silničáři obci zabrali kvůli stavbě nové komunikace. Ke svému závazku se hlásí a počítají s částkou padesáti milionů korun. Za nový trávník, kabiny, tribunu, technický dozor i zaplacení specializovaných projektantů, kteří zvládnou sportovní projekt. Jablůnka by se tak měla v roce 2027 dočkat hned dvojí slávy. Nová silnice ji zbaví tisíců aut a její fotbalisté budou dávat góly zase na svém hřišti.
před 52 mminutami

Jihozápad Česka zasáhly bouřky

Jihozápadní částí Česka začaly ve středu večer procházet bouřky. Okolo 21. hodiny Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) registroval nejsilněji bouřkovou aktivitu v Plzeňském kraji. Pro oblast Karlovarského a Plzeňského kraje a pro část Středočeského a Jihočeského kraje platila od 16:00 do 22:00 výstraha.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Začínají Colours of Ostrava, čekají Stinga či Iggyho Popa

Multižánrový festival Colours of Ostrava přivítá mezi 16. a 19. červencem v areálu Dolní oblast Vítkovice více než sto vystupujících. Hlavními hvězdami dvaadvacátého ročníku budou Sting, The Chainsmokers, Iggy Pop nebo kapely Justice a Snow Patrol.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Nebourejte most na Výtoni, doporučuje Praze UNESCO

Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) doporučil Praze nebourat železniční most na Výtoni. Varuje také před další výstavbou výškových budov na Pankráci. Vyplývá to z rozhodnutí, které v Paříži výbor přijal na závěr svého 47. zasedání.
před 11 hhodinami

Plameny zcela zničily restauraci u Máchova jezera

U Máchova jezera v Doksech na Českolipsku vyhořela v noci na středu oblíbená restaurace Bílý Kámen. Oheň budovu zcela zničil, částečně se zřítila, řekla mluvčí hasičů Jaroslava Benešová. Kvůli rozsahu požáru vyhlásili hasiči postupně až třetí stupeň poplachu. V blízkém kempu bylo kolem třiceti lidí, nikdo nebyl zraněn. Likvidaci požáru ohlásil velitel zásahu krátce po jedenácté hodině. Škodu odhadla majitelka předběžně na dvacet milionů korun. Okolnosti požáru vyšetřuje policie, příčiny zatím vyšetřovatelé neznají.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Novým majitelem hutě Liberty je společnost Martina Peciny

Novým majitelem zkrachovalé hutě Liberty Ostrava se stal podnikatel a bývalý ministr vnitra úřednických vlád Martin Pecina, respektive jeho sdružení firem SPV Nová huť Ostrava a SPV Nová huť Koksovna. Po týdnech jednání to odsouhlasil věřitelský výbor na návrh insolvenčního správce. Pecina jako jediný v konkurzu podal závaznou nabídku na koupi podniku ve výši tří miliard korun. Prodej bude ještě schvalovat insolvenční soud a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na nového majitele by podnik mohl být převeden na podzim.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Na budoucím obchvatu Břeclavi už pracují archeologové. Čekají bohaté nálezy

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo přípravné práce a záchranný archeologický výzkum na stavbě budoucího obchvatu Břeclavi. Archeologové očekávají bohaté nálezy z období pravěku a středověku. Jde o první viditelné práce na devítikilometrové silnici, kterou Břeclav zahlcená tranzitní dopravou vyhlíží třicet let. ŘSD plánuje zahájení hlavních stavebních prací příští rok a dokončení v roce 2029. Celkové náklady se odhadují na 2,4 miliardy korun.
před 16 hhodinami

Uherské Hradiště opakovaně ničily povodně. Archeologové zkoumali jeho odolnost

Uherské Hradiště bylo rušnou obchodní křižovatkou už před velkomoravským obdobím, které ho proslavilo nejvíc. Archeologové zjistili, že zde lidé žili a obchodovali už na přelomu 7. a 8. století. Vyplývá to z analýzy sedimentů a takzvaných pohřbených půd, odkrytých v městské zástavbě nedaleko původních břehů řeky Moravy.
před 19 hhodinami
Načítání...