Nová unikátní rozhledna v Kobylí umožní výhledy do kraje i vozíčkářům

V Kobylí na Břeclavsku vzniká nová rozhledna. Unikátní je především svým tvarem a tím, že bude přístupná i pro vozíčkáře. Stavbu za necelé tři miliony korun zaplatí radnice.

Rozhledna ve tvaru spirály roste v těchto dnech na kobylském vrchu zvaném Homole ve výšce 334 metrů nad mořem. „Když jsem byl malý, tak mě sem vzal tatínek a tehdy mi říkal, že toto je nejvyšší bod široko daleko,“ vzpomíná architekt Jiří Vojtěšek. Teď bude vrch ještě o sedm a půl metru vyšší.

Jiří Vojtěšek v Kobylí vyrůstal. Jako kluk si na kopci porostlém vinohrady hrál, teď tam pracuje. „Z vrcholu bude vidět dokola 360 stupňů, což symbolizuje neustálý koloběh v přírodě,“ vysvětlil.

Vizualizace budoucí podoby rozhledny v Kobylí
Zdroj: obec Kobylí

Z rozhledny budou vidět vinohrady i vrcholky Alp

Rozhleden a vyhlídek je už dnes v okolí osm. Obec proto chtěla něco netradičního. Dřevěný kruh bude stát na subtilních ocelových nohách. Schody nahradí nakloněná rovina. „Pokud budou podmínky opravdu velice dobré, tak směrem za Vrbicí určitě uvidíme rakouské větrníky a i vrcholky Alp,“ řekl nezávislý místostarosta obce Vlastimil Janda.

Kruhovým tvarem bude připomínat vyhlídka nad vinohrady například stezku v korunách stromů na Dolní Moravě  nebo na Lipně. „Celým konceptem té stavby není jen samotný vrchol, ale je to samotná cesta, po které se dozvíme spoustu informací o Kobylí a jejím okolí. Na jednotlivých trámcích po obvodu bude vytvořený informační systém,“ popsal architekt Jakub Roleček.

Pavel Poulík už se těší, až se rozhlédne do kraje
Zdroj: ČT24

Jak stavba pokračuje, se jezdí dívat i Pavel Poulík, který je na invalidním vozíku. Rozhledna bude unikátní i tím, že umožní přístup vozíčkářům. Poulík se proto už těší, jak se z vrcholu rozhlédne do krajiny. „Bude to moc dobré, vozíčkáři nikde takto nevyjedou,“ řekl.

Zbývající část konstrukce dovezou stavaři příští týden. V druhé polovině září pak položí poslední, pětistý hranol a ještě tento měsíc by měla být rozhledna otevřená pro veřejnost.

Na jihu Moravy je nejvíc rozhleden v Česku

Za posledních deset let se počet rozhleden na jihu Moravy zdvojnásobil. V současné době jich má kraj pět desítek, což je nejvíc v celé České republice. Nejstarší je věž v zámeckém parku v Uherčicích, nejnovější rozhledna v Mikulčicích. Zřejmě nejmalebnější a turisty nejvíc vyhledávaný je Minaret v Lednicko-valtickém areálu. Krásný pohled na rozkvetlé mandloně nabízí na jaře turistům rozhledna v Hustopečích. Poblíž vinařské cyklostezky je zase například rozhledna Slunečná, která nabízí výhled do kraje vinic. Jako rozhledny slouží i tovární komíny nebo vodojemy.  Seznam všech nabízí například web Rozhledny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Renovuje se unikátní Baťův výtah ve zlínském mrakodrapu

Řemeslníci renovují Baťův výtah v budově 21 ve Zlíně, takzvaném Baťově mrakodrapu. Obnoví vnitřní i vnější části výtahu, vymalují šachtu a zajistí hloubkové čištění a ošetření podlahy v přilehlé expozici ve druhém podlaží. Práce, které přijdou na necelé tři miliony korun, potrvají do konce června. Do té doby bude unikátní pojízdná kancelář ředitele firmy Baťa Jana Antonína Bati pro návštěvníky uzavřena.
před 16 hhodinami

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 17 hhodinami

Soud v kauze Stoka II potrestal dalšího podnikatele a jeho firmu

Městský soud v Brně ve čtvrtek v korupční kauze Stoka II uložil podnikateli Karlu Weiglovi a jeho firmě KWM PLUS peněžité tresty. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci soud podnikateli uložil trest 410 tisíc korun, firmě 300 tisíc. Při zakázkách brněnské Správy železnic dělali takzvaně křoví. Podnikatel i zmocněnec firmy přiznali vinu. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Tresty ve věci soud ukládal už i dříve.
před 18 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 19 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 20 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 22 hhodinami

Řeku Smědou jako první v republice zpomalí příčné prahy

Příčné prahy mají zpomalit řeku Smědou v Bílém Potoce na Liberecku. Budou vůbec první v Česku. Řeku by měly mírnit při velké vodě a taky by měly zabránit vymílání jejího koryta. Usnadní i migraci ryb a dalších živočichů. Stavbu opatření zhruba za čtrnáct milionů zaplatí Povodí Labe. „Projektant čerpal inspiraci v alpských tocích a horských bystřinách na Madeiře,“ informoval mluvčí Povodí Labe Aleš Prokopec.
včera v 06:30

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
včera v 06:00
Načítání...