Sezonu v jihlavském Horáckém divadle odstartuje Tisícročná včela

2 minuty
Sezonu v Horáckém divadle odstartuje Tisícročná včela
Zdroj: ČT24

Horácké divadlo v Jihlavě vstupuje do nové sezony s řadou novinek. Zmodernizovalo a zlepšilo zázemí pro diváky i herce a připravilo repertoár vztahující se ke stému výročí vzniku Československa. Sezonu odstartují herci česko-slovenskou premiérou inscenace Tisícročná včela.

Slavný román slovenského spisovatele Petera Jaroše jako činohru dosud nikdo nezpracoval. V mezinárodní premiéře se na pódiu představují kompletně všichni jihlavští herci včetně externistů. „Je to úplně obrovská věc, já myslím, že na jevišti Horáckého divadla ještě nic podobného nebylo,“ řekl umělecký šéf divadla Michal Skočovský.

Rodinnou ságu zpracovala v muzikálové formě skupina Elán a už před 35 lety ji ve filmové podobě uvedl oceňovaný Juraj Jakubisko. Nové divadelní zpracování autoři Simona Petrů a Matěj Růžička přesunuli na Moravu a do úst hercům vložili fiktivní nářečí. „Myslím, že divadelní zpracování bude ještě o něco lákavější než film, doufám,“ dodal Michal Skočovský.

Představení bude mít premiéru v sobotu 8. září. V ten den by se měla otevřít také zcela nová divadelní kavárna. Modernizací prošlo prakticky celé divadelní zázemí včetně předprodeje vstupenek.

„Největší vizuální změnou je nasvícení a oprava fasády v ulici Komenského. Diváci se mohou těšit také na scénické nasvícení divadla, které bude vždy tématické na základě toho, co se bude inscenovat,“ popsal ředitel Horáckého divadla Ondrej Remiáš.

Tři inscenace jsou šité na míru přímo jihlavské scéně

Tři ze šesti inscenací, které v nové sezoně Horácké divadlo uvede, vznikly přímo pro tuto scénu. Vedle Tisícročné včely vzniká pro divadlo i hra Svatý Václav, která hledá význam české státnosti a historickou postavu usadí do fantaskní současnosti. Jihlavské scéně na míru je šitá i hra Zahrádky místního autora Martina Koláře v režii Michala Skočovského.

Horácké divadlo v nadcházející 79. sezoně nabídne ještě premiéru muzikálu Šakalí léta, hru Škola základ života a také Žebráckou operu Václava Havla. „Je to vůbec první Havlova hra, kterou Horácké divadlo uvede,“ řekla dramaturgyně divadla Barbora Jandová.

Horácké divadlo, které je jedinou profesionální scénou na Vysočině, navštěvovalo ročně kolem padesáti tisíc diváků. Loni už jich přišlo 67 tisíc a s dalším nárůstem počítá divadlo i letos.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 1 hhodinou

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
před 6 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
08:46Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 10 hhodinami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 10 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
včera v 21:06

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
včera v 14:57
Načítání...