
Regiony ČT24: Vzpomínka na Krále Šumavy
„Oni chodívali od Záblatí. To máte dvacet kilometrů na hranice. Přes kopec to máte čtyři sta metrů převýšení,“ vypráví synovec Josefa Hasila Jaroslav o tom, jak bylo náročné převádět lidi za svobodou.
Orientační body byly většinou až na druhé straně hranice. „Třeba v Bavorsku byla pila, která byla puštěná až do půlnoci nebo do jedné hodiny v noci, aby podle zvuku věděli, kudy mají jít,“ popisuje publicista David Jan Žák způsob, kterým Bavoři pomáhali Čechům v útěku před totalitním režimem.
Hasil byl jedním z nejúspěšnějších převaděčů. Komunisté se ho snažili dlouho dopadnout, stále jim ale unikal. Asi proto ho Státní bezpečnost ve svých spisech pojmenovala Králem Šumavy.
Nakonec komunisté Hasila dopadli. „Tenkrát zabloudil v mlze, byl sníh, byly extrémní podmínky, takže ten přechod trval déle, než předpokládal,“ říká Žák. Z vězení se Hasilovi podařilo uniknout a za dramatických okolností se dostal na Západ.
Tělo Bohumila Hasila měl zakopat tehdy osmnáctiletý Walter Breit na hřbitově v Českých Žlebech. Jenže jeho ostatky se nikdy nenašly. Příbuzní na zdejším hřbitově pátrali celkem dvakrát. Teď chtějí hledat na dalším místě, které je podle nich zřejmě poslední šancí.
Bývalý převaděč a agent americké tajné služby Josef Hasil dodnes žije nedaleko Chicaga. Pátrání po svém bratrovi sleduje už řadu let. „Já bych byl jenom rád, aby ho našli a pochovali normálně na hřbitov,“ řekl v roce 2015.