Král Šumavy před 70 lety pomáhal uprchlíkům z Československa. Štáb ČT vyrazil po jeho stopách

Před sedmdesáti lety se na Šumavě začala psát legenda o Králi Šumavy. Byl jím Josef Hasil, který se na dráhu převaděče vydal už v roce 1948 ještě jako strážmistr pohraniční stráže. Po převedení tří Čechoslováků do Rakouska ho chytli noví komunističtí pohraničníci. Z vězení ale utekl, emigroval a stal se americkým agentem. Při jedné z pátracích akcí po něm byl zastřelen jeho bratr Bohumil. Rodina dodnes pátrá po jeho ostatcích.

Video Regiony ČT24: Vzpomínka na Krále Šumavy
video

Regiony ČT24: Vzpomínka na Krále Šumavy

„Oni chodívali od Záblatí. To máte dvacet kilometrů na hranice. Přes kopec to máte čtyři sta metrů převýšení,“ vypráví synovec Josefa Hasila Jaroslav o tom, jak bylo náročné převádět lidi za svobodou.

Orientační body byly většinou až na druhé straně hranice. „Třeba v Bavorsku byla pila, která byla puštěná až do půlnoci nebo do jedné hodiny v noci, aby podle zvuku věděli, kudy mají jít,“ popisuje publicista David Jan Žák způsob, kterým Bavoři pomáhali Čechům v útěku před totalitním režimem.

Hasil byl jedním z nejúspěšnějších převaděčů. Komunisté se ho snažili dlouho dopadnout, stále jim ale unikal. Asi proto ho Státní bezpečnost ve svých spisech pojmenovala Králem Šumavy.

Nakonec komunisté Hasila dopadli. „Tenkrát zabloudil v mlze, byl sníh, byly extrémní podmínky, takže ten přechod trval déle, než předpokládal,“ říká Žák. Z vězení se Hasilovi podařilo uniknout a za dramatických okolností se dostal na Západ.

Po útěku z vězení po Hasilovi pátraly bezpečnostní složky velmi intenzivně. Při jedné z akcí příslušníci zastřelili jeho bratra Bohumila v domnění, že Krále Šumavy dostali.

Tělo Bohumila Hasila měl zakopat tehdy osmnáctiletý Walter Breit na hřbitově v Českých Žlebech. Jenže jeho ostatky se nikdy nenašly. Příbuzní na zdejším hřbitově pátrali celkem dvakrát. Teď chtějí hledat na dalším místě, které je podle nich zřejmě poslední šancí.

Bývalý převaděč a agent americké tajné služby Josef Hasil dodnes žije nedaleko Chicaga. Pátrání po svém bratrovi sleduje už řadu let. „Já bych byl jenom rád, aby ho našli a pochovali normálně na hřbitov,“ řekl v roce 2015.