Studenti pracující v zámeckých konírnách obnovují hrací stolek z pražského bytu manželů Kounicových, druhým předmětem bude novorenesanční křeslo. „Podlepují uvolněné dýhy a odstraňují nepůvodní povrchové úpravy. Dát dohromady jeden kousek může trvat týdny, někdy i měsíce, je to kus od kusu,“ přiblížila odborná konzultantka studentů Klaudia Mikulová.
Restaurování nábytku je náročný obor, který se v Česku vyučuje pouze na dvou školách v Písku a v Brně. „Zájemci musí být tak trochu umělci, historici a zároveň řemeslníci. Jde o manuální zručnost, trpělivost a estetické cítění,“ dodala Mikulová s tím, že podobně jako u jiných řemeslných oborů je teď i u restaurátorství třeba studenty hledat.
Opravený mobiliář budou moci zájemci vidět v zámecké expozici nebo od 6. září na plánované výstavě. „Letos uplyne 170 let od narození Václava Kounice. U této příležitosti představíme také to, co bylo v jeho domácnosti,“ řekla Zichová.
Opravují se sochy v parku
Už na začátku května začali restaurátoři opravovat nejpoškozenější barokní sochy v zámeckém parku. Původní podobu vrátí jedenácti plastikám z 18. století. Postupně zachrání i další ze šesti desítek skulptur, kterým hrozí rozpad. Opravy budou stát víc než deset milionů korun. Město částku uhradí prostřednictvím dotací, ale veřejnou sbírkou přispějí i obyvatelé.
Sochy ve slavkovském parku neprošly opravami skoro padesát let, na odstranění mechů a lišejníků nebo četných prasklin se muselo čekat. „Slavkov teprve před třemi lety prostřednictvím okresního soudu nabyl tyto sochy do vlastnictví, dřív to nešlo, jelikož se na to pozapomnělo při převodu v devadesátých letech,“ vysvětlil starosta Michal Boudný (ČSSD).
