Na autodromu v Mostě začala závodní sezona. A s ní i boj místních proti neustálému hluku

Na mosteckém autodromu začala závodní sezona – a s ní každoroční boj lidí z okolí za právo na bydlení v klidu a tichu. Management okruhu stížnosti odmítá a tvrdí, že už obyvatelům vyšel vstříc dostatečně. Motorky mají na výfucích tlumiče hluku a většina akcí je vedením města povolená.

Video Události v regionech (Praha)
video

Lidé žijící u autodromu v Mostě si stěžují na hluk

„Nejhorší je, že to je neustále. Že to je každý den, od pondělí do pondělí, od devíti do šesti. Teď si dají i výjimky až do osmi,“ říká předseda spolku Zdraví pro Most Ivan Dlouhý. Bydlí asi 500 metrů od závodiště už deset let, proti hluku z autodromu spolu se sousedy bojuje čtyři roky.

Jako jedno z opatření proti hluku omezil autodrom provoz areálu do 18 hodin. Pokud chtějí organizátoři závodit nebo testovat déle, musí požádat o výjimku z protihlukové vyhlášky. Tu město Most zavedlo vloni v břenu.

„Vyhlášku jakoby respektujeme, přesto stále trváme na tom, že je nezákonná, což jsme rozporovali u krajského úřadu, který nám vyhověl,“ tvrdí mluvčí Autodromu Most Jan Foukal.

Autodrom Most
Zdroj: ČTK
Autor: Jiří Částka

Město si ale za vyhláškou stojí. „Domníváme se, že krajský úřad špatně pochopil význam obecně závazné vyhlášky,“ říká Jaroslav Mareš z odboru správních činností města Mostu.

„Krajský úřad nahlížel na vyhlášku jinak než mostecký magistrát, na což má jako odvolací orgán ze zákona právo,“ reaguje mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Město pořídilo hlukoměr, podle hygieniků je pro měření nepoužitelný

Magistrát města pořídil spolku Zdraví pro Most hlukoměr. Podle hygieniků je ale měření z něj pro správní řízení nepoužitelné. 

„Pokud jde o využití dat z měřicího přístroje, nejsou pro Krajskou hygienickou stanici využitelná, neboť přístroj měří nonstop. Tudíž měří i hlukové události, které nejsou způsobené provozem autodromu, jako například přelet letadel, štěkot psů a podobně,“ uvádí vedoucí krajského oddělení hygieny obecné a komunální v Mostě Jaroslav Rais.

Magistrát pořídil spolku hlukoměr, podle hygieniků je ale měření pro správní řízení nepoužitelné
Zdroj: ČT24

Podle magistrátu má hlukoměr sloužit spíše jako podpůrný argument u správních a soudních řízení. Vedení autodromu uvádí, že stále pracuje na vylepšení protihlukových opatření. Například postavení stěn kolem celého okruhu by ale podle něj vyšlo na stovky milionů.