Oceněný pavilon z milánského Expa se vrací domů, do Vizovic. Nabídne výhled ze střechy

Ve Vizovicích znovu roste český pavilon z Expa 2015. Stavebnici skládají v areálu firmy, která ho tenkrát vyrobila. Zčásti je pavilon původní, některé prvky má nové. Před třemi lety získal v Miláně bronzovou medaili. Zaujal mimo jiné tím, že byl postaven nejrychleji ze všech.

Video Události v regionech (Brno)
video

Český pavilon z Expa 2015 skládají ve Vizovicích

Zdroj: ČT24

Zvenku vypadá český pavilon stejně jako tenkrát na světové výstavě v Miláně. Dostane ale mnohem tlustší kabát. A také podlahové topení, které v italském létě nepotřeboval. „Tady ve Vizovicích jsou úplně jiné klimatické podmínky. Ten pavilon musí vydržet tu krutou valašskou zimu,“ řekl s úsměvem ředitel KOMA Modular Vizovice Stanislav Martinec.

Český pavilon na Expu zaujal už tím, že vyrostl ze všech nejrychleji. Návštěvníky seznamoval s českou kulturou, vědou i kuchyní. Prošlo jím dva a půl milionu lidí. „Lamely jsme použili jednak staré z Milána a jednak nové, které jsme museli doplnit, protože část těch starých byla poškozená,“ vysvětlil Stanislav Martinec. Lišit se bude i interiér budovy. Především v orientaci schodiště. „To schodiště je unikátní. Je vetknuté do prostoru a nemá vlastně žádné podpěry,“ řekl Stanislav Martinec.

V pavilonu bude sídlo firmy, galerie i restaurace

Ve svém druhém životě se důmyslná stavebnice z Vizovic stane nejenom sídlem firmy, která ji vytvořila. Nabídne i veřejně přístupnou galerii, restauraci a střešní zahradu. „Výtahem bude možné vyjet na střechu, kde bude možnost podívat se na krásnou valašskou přírodu a Vizovice,“ dodal ředitel firmy. Milovníci architektury, kteří před třemi lety v Miláně nebyli, si znovuzrozený pavilon budou moci prohlédnout už v létě.