Libeňský most se v sobotu otevře pro tramvaje i auta

Po pražském Libeňském mostě začnou v sobotu opět jezdit tramvaje i automobily. Magistrát se tak rozhodl po kontrole provizorního zajištění konstrukcí mostu. Podle znaleckého posudku mohou na most vjíždět vozidla až do hmotnosti 11 tun, z bezpečnostních důvodů ale bude platit dál pravidlo, které stanovilo pro vjezd maximální hmotnost šest tun.

Tramvajový provoz na Libeňském mostě bude podle webu pražského dopravního podniku obnoven přibližně ve 4:30. Čas otevření pro auta zatím upřesněný nebyl. „Čekáme na stanovení dopravních agend,“ uvedla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Libeňský most se kvůli havarijnímu stavu zavřel pro dopravu v polovině ledna. TSK následně nechala nejpoškozenější části podepřít. Opravy asi třiceti dalších mostů, které jsou také ve špatném stavu, TSK připravuje.

Ministerstvo kultury v minulých dnech rozhodlo, že Libeňský most není památkou. Na magistrátu vznikne expertní skupina, která bude řešit budoucnost mostu. Na tom, zda jej opravit, nebo postavit nový, se pražští politici neshodují.

Mezi zastánce stavby nového mostu patří primátorka Adriana Krnáčová (ANO) nebo starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD). Rekonstrukci naopak obhajuje starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL/Trojkoalice), který považuje připravený projekt za nerealizovatelný.

Podle odborníků by novostavba i komplexní rekonstrukce současného vyšly na obdobnou částku, a to 550 až 600 milionů korun. Praha v minulosti měla plán na částečné zbourání mostu a na současných pilířích plánovala vystavět nový. Podle tohoto plánu předpokládala TSK náklady asi 350 milionů korun. Tuto možnost ale odborníci kvůli špatnému stavu pilířů zamítli.