V centru Děčína se uvolnil velký pískovcový masiv. Hrozí zřícení, varují experti

V širším centru Děčína se uvolnil pískovcový masiv, u něhož podle odborníků hrozí zřícení. Vedení města proto rozhodlo o okamžité evakuaci zhruba dvaceti lidí, kteří stráví noc buď u svých příbuzných, nebo pro ně město připravilo náhradní ubytování. Specializovaná firma by měla do dvou týdnů nebezpečný masiv zlikvidovat.

V Děčíně ohrožuje pískovcový masiv několik domů
Zdroj: ČT24

Masiv je součástí Pastýřské stěny v části Podmokly. Ohrožení zjistili odborníci v rámci pravidelného monitoringu.

„Včera (ve čtvrtek) odpoledne jsme se dozvěděli, že je velmi vážný stav a že je reálné nebezpečí, že se skála utrhne. Tak velký pohyb tam teď byl. Voda a mráz udělaly své a je to pískovec. Mluvíme asi o 74 kubících, takže je to velký masiv,“ uvedla Blažková.

Radnice proto v pátek evakuauvala obyvatel domů, které skála ohrožuje. „Pod skálou dole jsou dva domy, jeden rodinný a jeden obytný,“ uvedla Blažková. Jde asi o dvě desítky lidí. „Budou moci jít k rodinám. A když ne, tak město je připraveno, aby je ubytovalo na nezbytně nutnou dobu,“ doplnila. Domy přímo sousedí s hlavním silničním tahem na Teplice, s jeho uzavírkou se prozatím nepočítá.

Specializovaná firma následně začne sanovat skálu. „První, co se bude dělat, je záchranný plot z ocelových lan, aby alespoň roztříštil tu masu, kdyby náhodou padala,“ uvedla primátorka. Sanace by měla trvat asi dva týdny.

/*json*/{"map":{"lat":50.78008781366274,"lng":14.20415364501344,"zoom":14,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.778535183174846,"lng":14.202790260314941,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Město si dalo již loni zpracovat projektovou dokumentaci, teď ještě musí uvolnit na sanaci zhruba milion korun. „Práce budou horolezeckou technikou, ve skutečnosti se to bude vynášet nahoru, ale doufám, že firma udělá první opatření rychleji, aby lidé nemuseli být celých 14 dní pryč,“ dodala primátorka.