Lovce stromů McBrida přilákal do Kvasic dvě stě let starý ořešák

Takzvaný lovec stromů Rob McBride navštívil Kvasice na Kroměřížsku. Přilákal ho tam ořešák, který se uchází o titul Evropský strom roku. Ve vysílání BBC propaguje McBride vzácné stromy a pomáhá je tím chránit.

Video Události v regionech plus (Brno)
video

Lovec stromů Rob McBride v Kvasicích

Zdroj: ČT24

Angličan Rob McBride cestuje za vzácnými stromy po celé Evropě. Často neváhá zahrát si třeba na horolezce, aby svým divákům popsal unikátní dřeviny na nepřístupných místech. „Ve Walesu jsem viděl stromy staré až čtyři tisíce let bez jakékoli právní ochrany. Ta se teď zlepšuje, ale Česká republika je na tom mnohem líp,“ řekl Rob McBride.

Kvasický ořešák
Profil

Kvasický ořešák

V roce 1790 hrabě J. N. Lamberg v Kvasicích založil krajinářský park, kde vysadili i tento ořešák. Po zpřístupnění parku veřejnosti se místo stalo cílem častých duchovních návštěv lidí z okolí. Stromu hrozila zkáza, ke které přispěly i povodně v roce 1997, kdy se park ocitl metr pod hladinou vody. Díky odbornému zásahu se ale ořešák znovu vzkřísil a je nadále ozdobou parku.

zdroj: www.stromroku.cz

Do Kvasic přijel lovec stromů obdivovat víc než dvě stě let starý ořešák. „Kůra je moc krásná. A ten mech, to je fantastické, úžasné,“ nadšeně popsal strom McBride.

Poblíž ořešáku stávala kaplička připomínající tragickou smrt zámeckého pána. Strom přežil války i povodně. Obyvatelům Kvasic dává stín, plody i pocit hrdosti. „Obvod koruny je přes třicet metrů, odhadovaná výška je asi dvacet metrů. S kondicí je to ale už trochu horší,“ popsal strom místostarosta Kvasic Zdeněk Zapletal (nestr. za ODS).

Vítězství v anketě Evropský strom roku může přinést obci prestiž, zájem turistů a hlavně peníze na odborné ošetření. Právě proto Rob McBride postupně navštíví všechny zelené finalisty ve 13 zemích.