Podvodníci se snaží od seniorů vylákat peníze. Vydávají se za jejich vnuky

Olomoučtí kriminalisté varují před podvodníky, kteří kontaktují seniory. „Pod nejrůznějšími smyšlenými legendami se z nich snaží vylákat různě vysoké finanční obnosy,“ sdělila policejní mluvčí Irena Urbánková. Pro peníze podle ní pak pošlou své údajné kamarády či známé.

Jeden z takových případů se odehrál minulý týden. Třiašedesátiletou ženu oslovil neznámý muž, který se vydával za jejího vnuka. „Pod záminkou právních potíží po ní požadoval 650 tisíc korun s tím, že hotovost převezme jiná osoba,“ podotkla policejní mluvčí.

K předání hotovosti nakonec nedošlo – olomoučtí policisté namísto toho zadrželi dva cizince ve věku 23 a 50 let. Koncem minulého týdne pak začali oba muže stíhat. Obvinili je z trestného činu podvodu ve stadiu pokusu. Hrozí jim trest odnětí svobody až na 8 let.

„ Apelujeme na občany, především na seniory, aby při kontaktu s cizími lidmi byli obezřetní, opatrní a nedůvěřovali neznámým lidem. V případě jakýchkoliv pochybností mohou kontaktovat linku 158.“

Irena Urbánková

policejní mluvčí

Olomoučtí kriminalisté letos také začali stíhat 36letého muže, kterého obvinili z trestných činů porušování domovní svobody, krádeže a podvodu. Od seniorek ve věku 66 až 87 let lákal peníze například pod záminkou nákupu invalidního vozíku, na opravu auta nebo na pohřebné. Jednu ze seniorek měl také okrást o 16 tisíc korun.

Zatímco za loňský rok olomoučtí policisté evidují dva případy podvodného jednání na seniorech, za ten letošní jde už o třináct případů. Podle Ireny Urbánkové již celková škoda dosáhla bezmála 400 tisíc korun.

Podvodníci náhodně volají na pevné telefonní linky

Podle vrchního komisaře Jiřího Kubáka je dokazování v těchto případech často velmi složité, jelikož seniorům už zpravidla dobře neslouží paměť a mají problém zadržené pachatele poznat.

Podvodníci si starší lidi, kteří používají pevnou telefonní linku, vybírají náhodně. „Obvolávají klidně dvacet čísel, než se někdo chytne. Některé hovory jsou podle výpisů velmi krátké, některé trvají patnáct minut,“ řekl Kubák.

Pevné linky podvodníci volí záměrně, protože starší telefonní přístroje nezobrazují číslo volajícího. „Lépe se tak skrývá identita toho, kdo volá. Je také vysoká pravděpodobnost, že pevnou linku bude mít senior, protože mladší ročníky většinou používají pouze mobilní telefony,“ uvedl Kubák.

Pachatelé v telefonních seznamech vybírají své oběti také podle křestních jmen, která byla oblíbená u dříve narozených lidí.

Senioři by při kontaktu s neznámými lidmi měli být podle vedoucího olomouckého územního odboru policie Jiřího Musila velmi obezřetní a neměli by jim důvěřovat. „Pachatelé často hrají na city,“ varoval Musil, podle kterého je důležité, aby starší lidé o tomto riziku věděli a podvodníkům nenaletěli. Podezřelé telefonáty by si senioři u svých příbuzných měli vždy ověřit.