Do půlnoci musí lidé v červené zóně na Zlínsku zabít všechna domácí prasata. Nová chovat nesmí

Chovatelům žijícím ve vysoce rizikové oblasti nákazy africkým morem prasat na Zlínsku nařizují přijatá mimořádná veterinární opatření po půlnoci na 1. prosince porazit všechna domácí prasata. Většina to už podle zlínské krajské veterinární správy udělala. Porážka by se měla týkat 37 zvířat z 24 neregistrovaných chovů. Pokuta za nedodržení nařízení je padesát tisíc korun.

Chovatelé žijící v červené zóně na Zlínsku už podle veterinářů většinu domácích prasat porazili. Přesná čísla o počtech budou znát v pátek. „Zabijačky se konají obvykle o víkendech. Počty nahlášených porážek překontrolujeme, a pokud v nich najdeme nesrovnalosti, plánujeme kontroly přímo u chovatelů,“ řekl ředitel zlínské krajské veterinární správy František Mahdalík.

Za nucené porážky chovatelé kompenzaci zřejmě nedostanou

Zvířata musejí porazit jen neregistrovaní chovatelé domácích prasat z oblasti ohraničené elektrickými a pachovými ohradníky. Chovů registrovaných podle takzvaného plemenářského zákona se nařízení netýká. Chovatelé za nucenou porážku zřejmě žádnou kompenzaci nedostanou, lidé ale mohou poražená prasata zkonzumovat.

Podle veterinárního nařízení nesmí lidé v červené zóně žádná další prasata chovat. Pokuta za nedodržení nařízení je u domácích chovatelů padesát tisíc korun, u podnikatelů až dva miliony.

Video Zprávy v 16
video

Udělejte zabijačku už teď, přikázali chovatelům veterináři kvůli africkému moru prasat

Opatření má zabránit šíření nákazy, která je v oblasti v populaci divokých prasat. Africký mor prasat se od vypuknutí daří držet na území zhruba 60 kilometrů čtverečních, lemovaném ohradníky. Na podzim se ale kvůli říji a migraci divočáků riziko šíření nemoci zvyšuje.

Veterinární nařízení týkající se porážky prasat

Mimo rizikovou oblast se zatím choroba nerozšířila

Ve vysoce rizikové oblasti veterináři ke konci listopadu potvrdili africký mor prasat u 168 z 218 nalezených uhynulých divočáků. „V zamořené oblasti vně ohradníků bylo dosud nalezeno a vyšetřeno 68 divokých prasat, ani u jednoho z nich se nákaza nepotvrdila,“ řekl Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy.

Dalších 62 uhynulých divočáků bylo nalezeno na Kroměřížsku, Uherskohradišťsku a Vsetínsku, chorobu neměl ani jeden z nich.

Vysoce riziková oblast nákazy AMP
Zdroj: www.svscr.cz

V takzvané červené zóně, ke které kromě vysoce rizikové oblasti lemované ohradníky patří i několik okolních honiteb, ulovili myslivci a policisté 329 divokých prasat. Dalších 85 jich odchytili do klecí. Deset z odlovených či odchycených divočáků mělo africký mor prasat.

Nákaza není nebezpečná pro člověka, vedle divočáků však zabíjí i domácí prasata. První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou uhynulých zvířat nalezených v červnu na okraji Zlína.