Dramatický 17. listopad 1939: Zazvonil telefon a gestapo si předvolalo 15 studentů

Několik profesorů poslali nacisté na výrobu řízených střel (zdroj: ČT24)

Výročí 17. listopadu připomíná jednak události z roku 1989 spojené s pádem komunismu, toto datum je ale také spjato s rokem 1939. Také tehdy probíhaly velké studentské protesty, které si navíc vyžádaly i oběti na životech. 17. listopadu pak nacisté zavírali vysoké školy: kromě pražských či brněnských univerzit se zákaz týkal i Vysoké školy báňské, která tehdy ještě sídlila v Příbrami.

V devět hodin ráno zazvonil v kanceláři rektora telefon a vedení univerzity se muselo okamžitě dostavit na okresní hejtmanství. Tam už čekal šéf gestapa a nechal si předvolat 15 vybraných studentů.

Studenty ještě ten den odvezli na Pankrác a některé později do koncentračního tábora. Směli jednou za měsíc psát domů a jednou za měsíc mohli obdržet z domova balíček.

Několik profesorů poslali nacisté na výrobu německých řízených střel. „Profesor Šplíchal raději spáchal sebevraždu, otrávil se přímo v budově chemického ústavu,“ popisuje otřesné chvíle ředitel Hornického muzea v Příbrami Josef Velfl.

Zavření univerzit předcházel pohřeb Jana Opletala

Protesty probíhaly v roce 1939 už na výročí vzniku samostatného státu 28. října. Právě tam byl zraněn student Jan Opletal, když utrpěl průstřel břicha na rohu Žitné a Mezibranské ulice.

Opletal zemřel o dva týdny později. Smrt studenta medicíny po brutálním zásahu německé okupační moci je považována symbolicky za první československou oběť druhé světové války, ačkoliv při demonstracích 28. října zemřel i mladý pekařský pomocník Václav Sedláček.

Pohřeb Jana Opletala se stal 15. listopadu další demonstrací proti německé okupaci. Akce rozzuřila nacisty natolik, že došlo 17. listopadu ke zmiňovanému zavření vysokých škol.

Načítání...