Terénní cyklostezky ničí přírodu a náš způsob života, protestují lidé z Lhoty u Trutnova

3 minuty
Lhota u Trutnova hoří sporem o singltreky v okolí
Zdroj: ČT24

U Lhoty na Trutnovsku buduje sdružení Trutnov Trail síť obtížných terénních stezek, takzvaných singltreků. Jde o terénní jednosměrné cesty pro cyklisty a trasy pro horská kola. Sdružení má podporu Lesů ČR a města Trutnov. Projekt však narazil na odpor části lhotských obyvatel, kteří považují vznik tras za devastaci přírody.

„Vytlačujete nás z našeho území,“ křičel jeden z hlavních odpůrců z řad obyvatel Trutnova-Lhoty Josef Čepelka na zastánce budování cyklistických stezek v sále lhotské restaurace na společném setkání. V sále nebylo k hnutí a během debaty to mezi oběma stranami jiskřilo.

Zemědělec Josef Čepelka sepsal protestní petici, se kterou si stěžuje u nejrůznějších institucí – třeba u České inspekce životního prostředí. „Tady se dělají trativody, které odvodňují les, přesekávají se kořeny stromů,“ jmenuje své argumenty proti výstavbě stezek.

40 kilomentrů singltreků kolem Trutnova

Během tří let vzniklo díky úsilí Trutnov Trails okolo 15 kilometrů tratí a v roce 2018 se mají o dalších sedm prodloužit. Vzniknout má trasa čítající zhruba čtyřicet kilometrů v okolí Trutnova. „Staví se podle zhruba 20 let staré a ověřené metodiky, která se využívá při stavbě ve velkých zemích, jako je Kanada, ale i v malých zemích, jako například Wales, Rakousko, Švýcarsko,“ přibližuje Jan Rejl ze sdružení Trutnov Trails.

Ke stavitelům tratí se přidal i Městský úřad v Trutnově, na jehož pozemcích stezky částečně vznikají. Projekt dokonce finančně podpořil s odůvodněním, že jde o příležitost pro rozvoj cestovního ruchu. Singltreky po celé republice se těší rostoucí oblibě i návštěvnosti.

„Nenecháme si vzít náš způsob života. Budeme bojovat do poslední chvíle,“ trvá na svém Josef Čepelka. Po neúspěchu u regionálních úřadů se odpůrci hodlají s protestem obrátit i na ministerstva životního prostředí i zemědělství.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Brně otevřou rozšířenou D1

Silničáři chtějí v pondělí obnovit plný provoz na dálnici D1 v Brně mezi 194. a 196. kilometrem. Ukončí tak více než dvacetiměsíční práce na rozšíření ze čtyř na šest pruhů. Ty často přinášely problémy v provozu a kolony kamionů dlouhé i desítky kilometrů. Na podzim chtějí zahájit rozšíření dálnice na 196. kilometru, kde se kříží s D2.
před 4 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 6 hhodinami

Soud v kauze požáru alzheimer centra osvobodil jednatele firmy Chott

Okresní soud pro Prahu-západ osvobodil oba jednatele společnosti Chott viněné kvůli požáru Domova Alzheimer v Roztokách, při kterém zemřely dvě ženy. Případ obžalovaného svářeče Luďka Rohlíčka a společnosti, která zakázku na výstavbu kotlů, kotelny a plynového potrubí v domově získala, předal k posouzení středočeským hasičům. Podle soudu se muž a firma nedopustili trestného činu, mohlo by však jít o přestupek. Rozhodnutí není pravomocné.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Kvůli slintavce a kulhavce se frézuje asfalt

Kamiony jedoucí ze Slovenska smějí od půlnoci využívat jen pět vybraných přechodů. Nové omezení kvůli slintavce a kulhavce způsobilo na některých místech dlouhé kolony. Silničáři také frézují průjezd na dálnici D2 v Lanžhotě. Vozy budou muset od soboty přejíždět přes dezinfekční plochy. Slovensko mezitím hlásí na jihu země šesté ohnisko nákazy. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil uzavření sedmnácti hraničních přechodů zejména s Maďarskem.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Olomoucký hejtman zakázal vstup do okolí místa havárie cisteren

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil zákaz vstupu do okolí místa únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku. Nařízení platí do odvolání a má usnadnit zasahujícím složkám práci při odklízení následků havárie a také snížit zdravotní rizika pro osoby, které by se tam pohybovaly, sdělila mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Muž z Jevíčka není trestně odpovědný za vraždu kvůli nepříčetnosti, uvedl soud

Muž, který ubodal v červnu 2024 v Jevíčku na Svitavsku svoji partnerku, není trestně odpovědný kvůli duševní poruše. Způsobil si ji užíváním drog. Krajský soud v Pardubicích ho zprostil viny pro nepříčetnost a poslal ho do zabezpečovací detence. Tam může být neomezenou dobu, možnost je i doživotí, uvedl soudce Martin Trávníček. Rozsudek není pravomocný. Obhájkyně, státní zástupce a zmocněnkyně dětí a rodičů zabité ženy si nechali lhůtu na případné odvolání.
včera v 12:17

První v Evropě. Na Jičínsku jezdí vlak, který mezi stanicemi neřídí strojvůdce

Výrobce dopravní zabezpečovací techniky AŽD Praha v pátek na trati Kopidlno – Dolní Bousov zahájil jako první v Evropě oficiálně provoz autonomního vlaku na takzvané širé trati. Protože legislativa neumožňuje provoz zcela bez obsluhy, je i v autonomním vlaku strojvedoucí, který ale na jízdu mezi stanicemi pouze dohlíží.
včera v 11:38

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
včera v 10:54
Načítání...