Muzeum v Uherském Brodě vystavuje nejvzácnější šperky z doby Velké Moravy

Návštěvníci Muzea Jana Ámose Komenského v Uherském Brodě budou moci pouhých pět dnů obdivovat originály šperků z doby Velké Moravy. Desítky exponátů z devátého století pocházejí ze sbírek Slováckého muzea v Uherském Hradišti a ukazují typické honosné šperky byzantsko-orientálního charakteru. Nevelkou, přesto mimořádnou výstavu provázejí mimořádná bezpečnostní opatření.

 

Návštěvníci si mohou v uherskobrodském muzeu prohlédnout 27 nejvzácnějších šperků z období Velké Moravy. „ Snažili jsme se o výběr toho nejlepšího, co nosili velkomoravští velmoži a jejich rodiny,“ uvedl ředitel muzea a autor výstavy Miroslav Vaškových.

Mezi exponáty jsou zlaté a stříbrné náušnice vyrobené za použití technologie granulace a filigránu. Muzeum vystavuje i stejně zdobené kovové perly, gombíčky, přívěšky a velké plechové gombíky zhotovené metodou lisování a tepání. Ty představují jedinečný předmět svého druhu vzniklý přímo v klenotnických dílnách Velké Moravy.

„Výběr byl poměrně bohatý. Všechny nálezy pocházejí z okolí Uherského Hradiště a Starého Města,“ vysvětlil Miroslav Vaškových.

Video Události v regionech plus (Brno)
video

Ředitel muzea Miroslav Vaškových popisuje expozici

Zdroj: ČT24

Unikátem mezi vystavovanými exponáty je podle něj takzvané Zelnitiovo velké nákončí. „Jde asi o dvanáct centimetrů vysoké kování, které zdobilo velmožský opasek. Jde o jediný takto velký a honosný kus doložený na území někdejší Velké Moravy,“ řekl autor výstavy.

Šperky hlídá policie, za pět dnů se vrátí do trezoru

Šperky jsou vystaveny pod stálou policejní ochranou, v Uherském Brodě si je lidé mohou prohlédnout poprvé. „Speciální ostraha, kterou exponáty vyžadují, je velmi nákladná. Také proto potrvá výstava pouze pět dní,“ řekl mluvčí muzea Aleš Kapsa.

Následně se šperky vrátí do trezoru Slováckého muzea. „Šperky jsou velmi vzácné, co kus to originál. Proto jsou většinu času uloženy v archivu,“ řekl Miroslav Vaškových.

Naposledy mohli lidé tyto ojedinělé šperky obdivovat v roce 2013 při příležitosti oslav 1150. výročí příchodu svatého Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Klenoty tehdy byly vystaveny v Památníku Velké Moravy ve Starém Městě u Uherského Hradiště