Projekt „bezpečného bydlení“ v Karviné odstartoval. Domy ohradily neprostupné ploty

Pilotní projekt takzvaného bezpečného bydlení, které má vnést do karvinské části Nové město klid a pořádek, odstartoval. Majitel nemovitostí společnost Residomo tak chce zabránit vandalům, aby se například nedostali na místní předzahrádky.

Video Oplocení bytových domů
video

Oplocení bytových domů

Před několika měsíci už s takovým opatřením souhlasila karvinská radnice. Do části obehnané ploty se tak dostanou pouze lidé, kteří na místě bydlí. Zástupci majitele domů, společnosti Residomo, totiž uvádějí, že dříve byla lokalita klidná. Pak se zde podle nich začali vyskytovat také lidé bez domova či závislí na drogách.

„Oddělení bytových domů je dokončeno. Nacházejí se v oblasti, která je ohraničena ulicí U Bažantnice, třídou Družby a Osvobození,“ zjistila na místě redaktorka České televize Martina Koziolová, podle níž je z jedné strany bytového komplexu plot a vjezdová brána, z druhé strany pak jen brána.  

„Jde o velký problém. Před několika lety proběhla revitalizace, dnes jsou domy zdevastované, sklepní prostory zničené. Policie nachází ve sklepích noclehárny bezdomovců.“ 

Jindřich Wowra

starousedlík, Karviná, Nové Město, květen 2017

Každý z obyvatel musí mít u sebe speciální čip nebo klíč, který ho pustí dovnitř. Vstupy jsou nepřetržitě monitorovány kamerovým systémem, dohlíží na ně bezpečnostní agentura.

Společnost Residomo si od opatření slibuje nejen zajištění vyšší bezpečnosti, ale také doufá v návrat mladých rodin zpět do lokality.

„Pokud se projekt osvědčí, karvinská radnice v něm bude se společností Residomo pokračovat,“ dodala Martina Koziolová.

 

Vyloučené lokality v Karviné
Zdroj: ČT24

Česká republika již zažila podobné opatření. Přibližně před osmnácti lety v Ústí nad Labem vyrostla betonová zeď, která měla vyřešit komplikované soužití místních s menšinovou romskou komunitou. Stavba v Matiční ulici byla odstraněna po šesti týdnech na nátlak české vlády a po protestech českých i zahraničních ochránců lidských práv, kteří v ní spatřovali projev rasismu.

Video Residomo namísto RPG Bytů
video

Residomo namísto RPG Bytů