Soud řeší případ překupníků marihuany. Z Česka vyvezli na 100 kilogramů drogy

U Krajského soudu v Ostravě začalo v úterý soudní líčení s devítičlennou skupinou z Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Obžalovaní jsou z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek. Během let 2015 a 2016 měli vyrobit a do Rakouska a Maďarska k prodeji vyvézt více než 100 kilogramů marihuany.

Marihuana
Zdroj: ISIFA/EPA Autor: Daniel Karmann

„Soudní líčení začalo čtením a výpověďmi obžalovaných. Sedm je jich stíháno na svobodě,“ uvedl Per Mecner s tím, že vazba byla nařízena Aleši Flasarovi a Milanu Vašíčkovi staršímu. Oběma hrozí odnětí svobody v rozmezí 10-18 let. Prvnímu jmenovanému měli ostatní opakovaně dodávat marihuanu.

„Flasar byl předloni za držení zhruba kilogramu marihuany odsouzen na rok vězení ve Francii, potom organizoval transport a prodej v Maďarsku a především v Rakousku, kam měl za celé období dovézt a prodat okolo 100 kilogramů látky,“ zjistil Petr Mecner.

Jeho hlavními odběrateli byli především bývalí Jugoslávci či Afghánci. Gram měl prodávat za 3-5 euro, výnos se tak mohl pohybovat v milionech korun. Flasar však s obžalobou nesouhlasí, podle něj vyvezl do zahraničí marihuany mnohem méně. Chtěl z ní prý původně pouze vyrábět léčivé oleje a masti a situace se mu vymkla z rukou. Na prodeji prý vydělal jen něco kolem půl milionu.

Druhým vazebně stíhaným je Milan Vašíček starší. Ten v jedné z budov u zámku Žerotín pěstoval ve velkém marihuanu, kterou potom dodával spoluobžalovanému Flasarovi. Kromě toho ale u něj policie našla i zhruba 5 kilogramů pervitinu a zhruba dvě desítky nelegálně držených zbraní, včetně automatických či poloautomatických, které zároveň v několika případech i prodával.

Kromě těchto dvou hrozí několikaleté nepodmíněné tresty i zbytku obžalovaných.

Zajistili 11 kilogramů drogy

Moravskoslezským celníkům se letos daří odhalovat osoby převážející marihuanu. V červenci tak zachytili skupinu, která ve velkém vyvážela marihuanu do Polska. Zajistili kolem 11 kilogramů této drogy a 211 ještě neusušených rostlin. Sedm lidí si vyslechlo obvinění z výroby drog. Ve vězení mohou strávit až 12 let.

V květnu pak při kontrole vozidel zastavili v Ostravě řidiče, který převážel dvě desítky květináčů s vysazenou marihuanou. Nejprve tvrdil, že se stěhuje. Později, že jde o technické konopí. Případ si již převzala policie.