V Čelákovicích vyroste nový depozitář. Technické muzeum už nemá kam ukládat sbírky

Národní technické muzeum (NTM) rozšíří své depozitáře v Čelákovicích. Zbuduje tam novou moderní halu pro sbírkové předměty, které dosud neměly kvalitní uložení. Projekt za 118 milionů korun by měl být hotový v roce 2021. Financovaný bude s podporou Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Video Depozitář Národního technického muzea ukrývá historii
video

Depozitáře Národního technického muzea ukrývají historii

„Stávající depozitáře jsou nabité k prasknutí,“ vysvětlil generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr, proč je třeba stavět novou halu.

Areál v Čelákovicích totiž slouží k uložení valné části sbírek, které NTM spravuje. Celkem má k dispozici muzeum jedenáct hal. Technicky ale vyhovují pouze tři, v ostatních je mimo jiné příliš horko.

Přeplněným úložištím by měl ulevit nový depozitář, který vznikne do dvou let v Čelákovicích. „Těžká betonová konstrukce, kterou tvoří základ stavby, je ještě ochráněna předsazenou druhou konstrukcí s provětrávanou mezerou,“ uvedl k technickému řešení depozitáře architekt stavby Jiří Karlík.

Video Události v regionech (Praha)
video

UvR: Depozitáře vznikaly ze zemědělských skladů, nevyhovují, říká ředitel NTM Ksandr

Depozitář pojme například předměty, které muzeum v roce 2002 zachránilo ze zatopené karlínské Invalidovny. Zatím čekají v provizorních podmínkách budoucího železničního muzea na Masarykově nádraží. 

Stávající čelákovický depozitář není přístupný veřejnosti. Ukrývá staré kočáry, automobily, bicykly, motocykly, letecké motory a také třeba modely starých lodí a letadel. Jen sedm procent z celkových 75 tisíc předmětů, které NTM spravuje, je vystaveno pro veřejnost.

Video Události
video

Události: V Čelákovicích vyroste nový depozitář

„Od úplně těch malinkých jako jsou například kapesní hodinky, až po lokomotivy, které mají víc jak devadesát tun,“ popsal rozmanitost předmětů ve sbírce ředitel muzea Ksandr.

Sbírka muzea navíc neustále roste a nová hala v Čelákovicích proto nebude poslední. V rozlehlém areálu je místo ještě pro několik dalších.

  • Národní technické muzeum shromažďuje sbírky hmotných dokladů vývoje techniky, průmyslu, dopravy, architektury a vědy zejména z území České republiky. Má také rozsáhlý archiv k dějinám techniky, průmyslu, přírodních věd a řemesel. Hlavní budova muzea v Praze na Letné byla od počátku navržena výhradně k muzejním účelům a je jedním z příkladů muzejní architektury z první poloviny minulého století.