Na kraji Zlína našli další dva uhynulé divočáky, celkem jich je už 31

Na kraji Zlína v místní části Příluky ve čtvrtek nalezli další dva uhynulé divočáky. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Od potvrzení nákazy africkým morem prasat před dvěma týdny bylo na Zlínsku objeveno již celkem 31 uhynulých divokých prasat. Nákaza byla zatím potvrzena u deseti kusů, u čtyř byly výsledky testů negativní. Počet nakažených zvířat však bude zřejmě vyšší, jen ve středu lidé našli těla 11 uhynulých divočáků. Vzhledem k svátkům by měly být výsledky testů známy v pátek.

Zdroj: ČTK/imago stock&people Autor: ČTK/imago stock&people

„Dnes objevená těla v části Příluky byla již starší, v pokročilém stadiu rozkladu,“ uvedl mluvčí SVS Vorlíček. Zdroj nákazy se dosud nenašel, všechna uhynulá zvířata se nacházela v okolí zlínských částí Příluky a Lužkovice a v sousední obci Hvozdná.

Takzvaná zamořená oblast, ve které platí mimořádná veterinární opatření, se původně týkala jen desetikilometrového okruhu kolem místa, kde byli nalezeni první dva uhynulí divočáci, u nichž se nákaza potvrdila. V pondělí se oblast rozšířila na celý okres. Platí v ní zákaz lovu a krmení divokých prasat, veterináři také kontrolovali prasata chovaná v evidovaných chovech v této zóně.

Veterináři již po prvním potvrzení výskytu afrického moru prasat testovali prasata chovaná společností Zemet u Zlína, výsledky byly negativní, zvířata jsou tam zdravá. V pondělí po rozšíření zamořené oblasti testovali i prasata chovaná společnostmi Lukrom a Zemědělci Vlachovice. Také tam byly výsledky kontrol negativní.

V původní vymezené oblasti museli lidé také nahlásit doma chovaná prasata, v rozšířené zóně se však soupis domácích prasat dělat nebude.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína u nemocnice. Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný. Chovatelé musí prasata ustájit tak, aby nemohla přijít do kontaktu s divokými prasaty. Za porušení hrozí fyzickým osobám pokuty až 50 tisíc korun, právnickým osobám či podnikatelům až dva miliony.